Вести
23. 12. 2015.
Такса за РТС није у складу са Уставом
Наплаћивање таксе за РТС и РТВ у оквиру рачуна за струју је неуставно, као и искључивање струје потрошачима који не желе да плате таксу од 150 динара за јавне сервисе, поручују правни стручњаци за Курир.
Они напомињу да би ову одлуку, уколико се то питање потегне, Уставни суд Републике Србије врло лако могао да прогласи неуставном. Предлог закона о привременом уређивању начина наплате таксе није у складу с Уставом РС јер није нормално да се путем ЕПС грађани који немају телевизор или не гледају Јавни сервис приморавају да га плаћају.
РТС и РТВ се на тај начин стављају у фаворизовани положај у односу на друге телевизије, а прави се и преседан у наплаћивању неке услуге каже за Курир адвокат Небојша Милосављевић и додаје да се мора наћи неко решење за наплату таксе које је у складу са свим постојећим правним прописима Републике Србије.
С овим се слаже и адвокат Небојша Анђелковић, који каже да би плаћање накнаде за Јавни сервис свакако морало да буде издвојено од рачуна за струју.
Такса не би требало да се наплаћује преко јавног предузећа које нема никакве везе са РТС.
Уколико се та одредба закона не би променила, могла би се тражити и оцена уставности пред Уставним судом закључује Анђелковић.
С друге стране, председник НУНС Вукашин Обрадовић сматра да је у овом предлогу закона посебно спорно то што грађани немају права избора хоће ли плаћати таксу или не. Питање за Уставни суд је да ли је у складу с правним прописима то да се грађанину који неће да плати таксу и дође да уплати струју од уплаћеног износа одузима и пребацује на рачун РТС. Зна се како се то ради. Не можете никог силом натерати да плаћа. Ако грађанин не плаћа таксе, онда он за то и одговара, а не скида му се од средстава које је наменио за нешто друго, наводи Обрадовић.
Подсетимо, Предлогом закона о утврђивању начина наплате таксе, који ће се у најскоријем року наћи пред народним посланицима, предвиђено је да такса буде 150 динара и да се наплаћује обједињено уз рачун за струју, почев од 1. јануара 2016.
Од директора РТС Драгана Бујошевића, као ни од Владе Србије, која је предлагач овог закона, јуче нисмо добили одговоре овим поводом.
Упашће им кашика у мед
За ЕПС годишње 91 милион динара
У ЕПС кажу да још нису званично добили предлог овог закона и да ће се о неким питањима тек накнадно расправљати. ЕПС званично није добио предлог закона. Многа питања тек треба да буду уређена подзаконским актима и уговором са РТС поручили су у овом предузећу. И Иначе, предлогом закона утврђено је и да ЕПС има провизију од наплате у износу од три одсто, што би значило да би годишња зарада од наплате таксе за око 1,7 милиона претплатника износила више од 91 милион динара.
Зоран Поповић
Било би скупље да штампамо уплатнице
Зоран Поповић, председник УО РТС, напомиње да је овде реч о лекс специјалису, па самим тим није у супротности са другим про пи си ма.
Посебне уплатнице за РТС довеле би до додатних трошкова за штампање и дистрибуцију, па би самим тим и такса била већа и износила око 200300 динара. Јавни сервис је нацио нал но бла го и мо ра се на ћи ре ше ње за његово очување наводи Поповић.
Горан Паповић, НОПС соломонско решење
• Овај предлог је соломонско решење. Прављење на брзину и врло лако се може десити да нису испоштовани закони и подзаконска акта, па се може испоставити да грађани имају право да не плаћају таксу.
Вања Булић, новинар треба да се плаћа
• Ако имамо најбољу телевизију, онда је треба и платити. Друге националне телевизије не могу да се упореде са РТС, једино је потребно наћи одговарајући модел
Миломир Марић, уредник ТВ Хепи плаћаћу, шта могу?!
Јавни сервиси не би требало да се баве ко! мерцијалним програ мирна, а у претходним годинама негде се .и изгубила разлика између Јавног сервиса и других телевизија. Плаћаћу таксу јер ми ништа друго не преостаје.
Нино Брајовић, УНС
Такса би требало да расте
Влада мора да предложи закон који је у складу с другим прописима, али генерално гледано, добар је концепт у ком се део трошкова за Јавни сервис надокнађује из буџета, а део од таксе, с тим што би такса с годинама требало да расте.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.