Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  "Рат таблоида нема победника, само друштво губи"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

02. 01. 2016.

Извор: Б92

"Рат таблоида нема победника, само друштво губи"

Новинарство се у Србији у 2015. години сусрело са многим изазовима - од скандала министра Гашића до приватизације, гашења медија, рата таблоида.

Динамичну годину за Б92 у својеврсном паралелном интервјуу, одговарајући на иста питања, описују представници новинарских удружења, Нино Брајовић из УНС-а и Вукашин Обрадовић из НУНС-а.

Година у којој су новинари поручили да не клече, 2015. година оставила је неизбрисив траг у српском новинарству. Да ли ће је се новинари сећати или ће је радије заборавити? 

Брајовић: Желеће да је забораве, али мораће да је се сећају. 

Обрадовић: Према ономе што се дешавало, вероватно ће хтети да је забораве. Али према ономе што нас чека у 2016, верујем да ће је се помало и сећати са носталгијом. 

У години за нама, држава је формално изашла из медија. Да ли је приватизација добра или лоша ствар по којој ће новинари памтити 2015. годину? 

Брајовић: Негативно је обележило годину, али то је нешто што је на позитивном путу када је у питању излазак државе из медија. Да ли ће коначно приватизација да негира сам смисао свој - то ћемо да видимо. Ја се надам да ћемо нешто урадити да не буде тако. 

Обрадовић: Приватизацију медија ћемо моћи да оцењујемо тек 2016. године када се виде како ће нове газде, које су покуповале силне медије по Србији, се снаћи на медијском небу Србије. Од тога ће и зависити ефекат приватизације. Према ономе што до сада видимо, нисам сигуран да ћемо приватизацију у 2015. памтити по добру. 

Годину је обележио и рат таблоида - има ли у њему победника или смо сви губитници? 

Брајовић: Нема победника у рату таблоида, друштво је на губитку, али свако зло је нешто што симболише дно и са тог дна се мора ићи горе. 

Обрадовић: Мислим да смо сви губитници, са једне стране. Са друге стране, оно што је ту добро је што је рат таблоида оголио до коске ону сцену која доноси највише штете новинарству у Србији. 

Када Европска унија констатује да треба више пажње посветити слободи медија у Србији, како то виде новинари - као објективну оцену, благ или строг опис ситуације?

Брајовић: То јесте објективна оцена. Проблем је у томе што су понекад те поруке Европске уније лицемерне. Односе се према проблемима које медији имају у Србији, али се недовољно односе према медијима у смислу подршке, да би се одупрли тим проблемима. 

Обрадовић: Ја доживљавам да нам је ЕУ поручила - ви морате да радите на поправљању медијске сцене, а ми смо ту да вас оцењујемо. Лажна је слика о некаквој помоћи или притиску са стране, поправљање медијске сцене ће бити искључиво медијске сцене и посао искључиво новинара.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси