Вести
08. 01. 2016.
Паспаљ спасао 1.500 плоча са ђубришта
Жарко Паспаљ, легенда наше кошарке и потпредседник Олимпијског комитета Србије, спасао је више од 1.500 грамофонских плоча из архиве које су се одрекли нови власници приватизованог Студија Б!
Паспаљ је за српско издање портала „vice.com" испричао како је кренуо у акцију спасавања антиквитета.
- Пре око месец дана, позвао ме је пријатељ, радио-аматер који иначе живи на Новом Зеланду, али је дошао у Београд. Радиоаматери имају простор поред магацина у Винчи који Студио Б користи већ годинама. Рекао ми је: „Овде у Винчи се нешто дешава, свашта је избачено из њиховог магацина, товаре људи на ђубриште. На брзину узео пакет са можда 200 плоча“ - рекао је Паспаљ.
Прва реакција је била - неверица. - Питао сам га: „Чекај, па колико ту плоча има?“, одговорио ми је да их има неколико хиљада и да их неки људи, ваљда из „Градске чистоће“, бацају на гомилу. Било ми је потпуно шизофрено да неко такве ствари баца, сматрам да и плоче и касете морају да се чувају, иако је дошло друго време и други носачи звука. Прошло је неколико дана, добио сам информацију да су сви ти пакети бачени у рециклажни центар у Вишњици. Позвао сам центар и рекли су ми да слободно дођем. Плоче су у одличном стању иако су омоти били оштећени. Срећом, није падала киша, а ја сам успео да убацим око 1.500 плоча у аутомобил, још нисам стигао да прегледам чега све ту има. Знам да има класике, као и домаћих и страних поп и рок звезда. Питао бих нове власнике Студија Б како је могуће да се није нашао неки простор у којем би се ово сачувало? ОК, сигуран сам да је најбољи део сачуван код неког, али мени је ово несхватљиво, не бацам ствари, посебно не ствари које су заправо архивска грађа додао је Паспаљ.
Светлана Ђоловић, музички уредник Радија Студио Б, није јуче одговарала на поруке и позиве новинара „Ало!". У жељи да дођемо до било каквог сазнања и одговора на питање како су плоче завршиле на депонији у Вишњици, позвали смо Југослава Пантелића, који је у Студију Б био од 1986. године.
- Више нисам у Студију Б, али претпостављам да је овде реч о расходованим винил плочама које су још пре три године смештене у магацин у околини Београда и које више немају употребну вредност. Тачније, не задовољавају техничке стандарде. 0 томе су одлучивале компетентне особе, музички уредници и ту нема грешке. Oни квалитетни и важни винили су архивирани и на сигурном су месту. Лично, жао ми је кад било која плоча заврши у смећу, ја не бацам ни аудио-касете, иако их више не слушам. Сви носачи звука за мене ималу сентименталну вредност - рекао је Пантелић.
Коментари (1)
Остави коментар08.01.
2016.
TO JE TO!
Eto najupečatljivijeg dokaza šta je, pored ostalog, donela privatizacija medija! Stariji Beograđani znaju kakav je značaj imao STUDIO B, kako je i zbog čega nastao - novinari tada br.1 redakcije u Jugi otisnuli su se, pod palicom erudite Slobodana Glumca i poletnog Dragana Markovića, u veliku avanturu osnivanjem još jedne radio stanice. Sadržaja neuobičajenog, prezentacije, drugačije muzike. Krenulo je uspešno, poznije se stvorio prostor za TV kojim rukovodi tim postavljen od polit.stranke SPO. Svejedno, kuća je razrađena i dobila poklonike, ugled kod opozicionih konzumenata. Posle 5.oktobra preuzela je komandu dosovska vlast, ali je B održavao gledanost i slušanost i pored pristrasnosti. Neki sada novi vlasnici, izđikali kao razni u tranziciji, rasteraše ili skrajnuše najprofesionalnije face sa ekrana i da bi, valjda, sačuvali svoje postojeće radio stanice, baciše na smetlište decenijsko blago iz "Beograđanke"- zasmetale su im i ploče, kasete, korisni snimci, arhiva. U stilu: posle mene potop! Nije to samo bruka gazdinskog dvojca iz "Karoline", nije menađment STUDIA B ostavqen da ćuti, kulturna i druga javnost, Gradska skupština, Ministarstvo resorno, UNS, svi moraju da se se suprotstave i spreče pomor ostavštine. Ne sme samo bivši košarkaš da bude spasilac.
Одговори