Вести
14. 01. 2016.
РТС објавио колике су плате запослених
Радио-телевизија Србије је доставила поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољубу Шабићу податке о зарадама запослених. Како је РТС објавио, подаци о свим запосленима и свим њиховим примањима, укључујући и зараде хонорарних сарадника, достављају се Управи за трезор Министарства финансија до седмог у месецу, за претходни месец, од августа 2013. године.
Тим подацима обухваћена су сва примања која имају карактер зараде, а такође и остала лична примања: превоз, отпремнине, јубиларне награде, солидарне помоћи.
По Закону о агенцији за борбу против корупције, једино је генерални директор ЈМУ РТС у обавези да објави износ своје зараде и комплетну имовину.
РТС нема обавезу да овакве информације доставља медијима са којима је у судском спору, због објављивања нетачних информација о наводним енормним зарадама појединих запослених на РТС-у.
Детаљне податке о зарадама запослених можете погледати овде:
Подаци о просечно исплаћеној нето заради по радним местима у периоду 10–12. 2015. године за Телевизију и друге организационе целине (без радија).
Подаци о просечно исплаћеној нето заради у Радио Београду по радним местима у периоду 10–12. 2015. године.
Како се одређују плате
РТС је навео да се зараде обрачунавају и исплаћују на основу важећих законских прописа и интерних аката РТС-а: Колективни уговор, Систематизација и Правилник о награђивању.
Трезору РС сваког седмог у месецу се достављају подаци о свим исплатама у претходном месецу за сваког запосленог. Тим подацима обухваћена су сва примања која имају карактер зараде, а такође и остала лична примања: превоз, отпремнине, јубиларне награде, солидарне помоћи. Трезору се достављају и подаци о исплаћеним хонорарима.
У Прилогу који је доставио РТС приказана су просечна нето примања по радним позицијама у последњем кварталу 2015. године. Радна места су груписана по сродности на 358 позиција.
Нето примањима су, поред основне зараде, обухваћени и сви додаци који имају карактер зараде, а то су: минули рад, фиксне накнаде – топли оброк и регрес, стимулација, прековремени рад, рад у дане празника, ноћни рад...
Распон укупних примања у РТС-у у последњем кварталу 2015. године је 1:9,5.
Просечна нето зарада по запосленом РТС-а исплаћена у последњем кварталу 2015. године (зарада за септембар, октобар и новембар) износи нето 47.886 динара (око 400 евра).
Према подацима о исплаћеним укупним примањима у последњем кварталу 2015. године, месечну зараду већу од 100.000 динара прима 55 запослених (пословодство и део аутора), а зараду између 70.000 и 100.000 динара прима још 180 запослених (зараду већу од 70.000 динара прима око седам одсто запослених).
Вредновање радних места на основу важеће цене рада (бруто 13.500 динара умањено за 10 одсто) производи веома ниске основне зараде. Цена рада по коефицијенту у РТС-у није промењена од јула 2008. године до децембра 2013. године, а и последње повећање у 2013. години је анулирано применом закона о смањењу зарада за 10 одсто. Цена рада није повећавана због недостатка средстава. Да је у протеклих осам година повећавана само пет одсто годишње, сада би за исплату зарада било потребно више око 100 милиона динара месечно (сада треба 280-285 милиона динара), а учешће зарада у укупним трошковима би се повећало са 30 на 45 одсто.
Коментари (1)
Остави коментар15.01.
2016.
А ШТА СУ ОБЈАВИЛИ?
РТС је објавио распон плата по систематизацији, из кога се види да је он за исто радно место и 1:3, а ко је тај ко има 47.000 динара, а ко 187.000 то се не зна. Ако је то и флоскуле о трезору, смањењу зарада.... одговор о висини зарада тзв. "звезда", онда то личи на замајавање јавности. Раније сам редовно плаћао ТВ претплату, а сада се питам да ли ћу то чинити, јер не знам куда и коме иду те паре. Верујем, да ће бити доста других гледалаца који ће урадити исто. РТС као јавни сервис мора да нам каже колико кога плаћа, јер то ради од наших пара. Од доласка Бујошевића значајно су повећали и трајање реклама и тиме скоро достигли комерцијалне ТВ, тако да ситуација ни у том смислу није иста. Док прођу рекламе заборавимо шта смо гледали и у томе се све мање разликују од осталих ТВ.
ОдговориМислим, да би било коректно од УНС да је ово коментарисао, као што коментарише друге ствари од далеко мањег значаја и да не дели новинаре и медије. По томе је почео све више да личи на НУНС!