Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Укидање ауторских права у интересу медијских магната
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

25. 01. 2016.

Извор: N1

Укидање ауторских права у интересу медијских магната

Представници неколико удружења фотографа и фоторепортера одржали су заједничку конференцију за новинаре са које су позвали посланике да не усвајају аутентично тумачење одредбе Закона о ауторским и сродним правима, указујући да се то чини по хитном поступку у интересу одређених "медијских магната".

Звездан Манчић из Центра за развој фотографије рекао је да ово није први пут да се покушава одузимање права на ауторско дело фотографима, што значи да су посланици већ упућени у проблематику, па се поново о томе расправља.

Посланици нам нису непријатељи, сигурно до краја не разумеју о чему је реч, оценио је Манчић.

 “Фотографија је у западним земљама заштићена као бели медвед, а управо је тај Запад, на који се угледамо, изградио своју економску моћ поштовањем интелектуалне својине, патената и ауторских права”, објаснио је Манчић.

Он је нагласио да ће за 50, 100, 200 година "неки људи закључивати како је живот изгледао кроз фотографије".

Манчић је позвао колеге да се придруже протесту испред Владе Србије "Новинари не клече" и захвалио им што подржавају напоре фотографа и фоторепортера.

Генерални секретар Независног удружења новинара Србије Светозар Раковић рекао је да то удружење, као и Независно друштво новинара Војводине, подржавају захтеве фоторепортера да се аутентично тумачење не усваја. “Апелујемо на посланике да одбаце предлог Одбора за уставна питања и законодавство, јер грубо крши ауторска права”, рекао је Раковић.

Он сматра да је ово још један покушај да се дерогирају права запослених у медијској индустрији.

“Зашто није било јавне расправе, можда о измени закона ако није добар? Консултовао сам правнике, стручњаке за медијско право који наводе да је аутентично тумачење противно самом закону”, рекао је Раковић.

Извор: ТАЊУГ/Немања Јовановић

Драган Кујунџић из Асоцијација фотографских аутора сматра да Скупштина ставља Србију у лош положај и намеће јој трошкове.

“Сва та поглавља која се усвајају, посебно поглавље седам - Право интелектуалне својине, када дође до тога мораће и сам закон да се мења. То ће бити повољније за нас, ауторе, али за државу... Практично се сада праве три корака уназад да би после све то скупо коштало”, указао је Кујунџић.

Као што каже гуру фотографије Анри Картије Бресон, нисам ја фотографисао фотоапаратом, као што се сада каже механички, фотографија се прави мозгом, срцем и оком, додао је Кујунџић.

Срђан Илић из Удружење фоторепортера Србије нагласио је да тржиште новинске фотографије не постоји, већ функционише "по формули пса" - шта падне на под моје је.

Оваква иницијатива постојала је и пре две године, рекао је Илић и за то оптужио "одређену асоцијацију", коју је означио као "екипу добро плаћених медијских магната, који седе у вили на Сењаку и ведре и облаче".

Њему није јасно зашто се то тумачење нашло на дневном реду парламента по хитном поступку.

Мени је то врло сумњиво, рекао је Илић и тврди да иза тога стоје одређене интересне групе, који воде медије и чије се месечне плате мере хиљадама евра, док је плата фоторепортера испод републичког и градског просека и креће се од 30.000 до 35.000 динара.

Коментари (2)

Остави коментар
пон

25.01.

2016.

anonymous [нерегистровани] у 18:56

Divljaci

Jedva cekam da proglase fotografiju kolege iz inostranstva rutinskom pa da pocnu da placaju odstete. Divljaci, to je jedini moguc komentar.

Одговори
пон

25.01.

2016.

anonymous [нерегистровани] у 18:16

pitanje

Kakav je to ТАЊУГ? Танјуг не постоји, шта је ово?

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси