Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Николић: Нисам поцепао извештај о Ћурувији
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

27. 01. 2016.

Аутор: Д. Чарнић Извор: Политика

Николић: Нисам поцепао извештај о Ћурувији

Владимир Николић, бивши начелник Петог одељења за аналитику београдског Центра државне безбедности изјавио је пред Специјалним судом, као сведок у процесу за убиство Славка Ћурувије, да је руковођење Милана Радоњића тим центром било ненормално и атипично.

 

 – Сваки дан Девето одељење пратило је неке људе, али ово је био први пут да праћењем руководи начелник центра. То је банална ситуација и начелник има много пречих послова од тога. Исто тако начелник је тражио да му се јавља ко где седи, ко где иде и којим аутомобилом у случају Ибарске магистрале. У оба случаја имали смо смрт као последицу, тамо четири, а овде једну – казао је Владимир Николић.

Подсећамо, 3. октобра 1999. године, у инсценираној саобраћајној несрећи на Ибарској магистрали у покушају убиства Вука Драшковића погинула су четворица чланова СПО, а начелник РДБ Радомир Марковић и припадници службе осуђени су због тога на по 40 година затвора. Милан Радоњић у том процесу ослобођен је оптужби да је помагао у убиству.

Николић је изјавио да је вече после убиства Ћурувије, 11. априла 1999. године, био дежурни начелник у центру. Рекао је да је о убиству обавештен из медија. Из увида у књигу дежурстава схватио је да је његов претходник Цвијетин Милинковић, који је водио дневник дежурстава, био у сталној комуникацији са Радоњићем и да је поступао по његовим налозима.

– Схватио сам да нешто није у реду када сам видео да је Радоњић наредио прекид пратње, а Ћурувија је убијен пет минута после тога – рекао је Николић.

Он је потврдио да је извештај који је јавности познат као досије „Ћуран” аутентичан. Николић је међутим негирао оно што је у свом исказу раније изјавио сведок Ратко Љубојевић, који је казао да је Николићу предао два извештаја о праћењу Ћурувије и да је он одмах један поцепао.

– То је нонсенс, зашто бих поцепао. Љубојевић је нешто побркао. Извештај је отишао у фајл Славка Ћурувије – рекао је сведок.

– Не сећате се ко вам је предао извештај о праћењу Ћурувије – питао је Радоњић Николића, после чега су дуго водили дијалог.

– Не сећам се, али логично је да је прослеђен аналитици.

– Зашто је извештај одмах написан?

– Човек је убијен, наравно да ће свако ко има грам разума одмах написати извештај.

– Зашто је написан извештај само за тај један дан?

– Ирелевантно је шта је радио пре тога, човек је убијен – одговорио је Николић.

– То можете да причате новинарима. Да ли сте ви тај извештај некоме предали – питао је Радоњић.

– Не.

– Како је извештај изашао из службе?

– Не знам – одговорио је сведок.

На крају Николићевог сведочења, Радоњић је изјавио да њих двојица нису у добрим односима и да његов исказ обилује флоскулама „не сећам се” и „не знам”. Радоњић је казао да је Вук Драшковић, лидер СПО, предао Наташи Кандић, бившој директорки Фонда за хуманитарно право извештај о праћењу Ћурувије и то је касније постала „медијска прича која је попримила облик званичне истине”.

Отмица због везе са опозицијом

Владимир Николић јавности је познат као радник Државне безбедности који је 1. октобра 1999. године са врећом на глави незаконито ухапшен по налогу Радоњића и држан у подруму пет дана и ноћи. Због тога је Радоњић осуђен, али казну није издржао јер је у међувремену случај застарео.

– Тада су ме саслушавали Горан Живаљевић и Радован Божовић. Пустили су ми снимак разговора Вука Драшковића у којем он каже саговорнику: „Ухапсили су Владу Николића који је радио у Дирекцији за градско грађевинско земљиште.” То што се Драшковић залаже за мене за њих је био доказ да сам ја службу издао опозицији – навео је Николић.

Оптужени остају у притвору

Зора Добричанин Никодиновић тражила је да суд укине притвор Радоњићу и Ромићу, рекавши да су сведочења на последњим суђењима показала да у оптужници постоје две крупне неистине – да је сведок Ратко Љубојевић видео Ромића у белом „голфу” на месту убиства и да је сведок Драган Павић предао Ромићу и Мирославу Кураку тај аутомобил. Она је закључила да нема основа да Ромић и Радоњић и трећу годину буду у притвору, али је суд тај предлог одбио.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси