Вести
27. 01. 2016.
Бивши новинар ТВ Панчево: Посао условљен уласком у СНС
О томе како су прошли бивши новинари након приватизације медија у Србији и како сада изгледа уређивачка политика тих медија сведочи и слика приватизоване РТВ Панчево, једног од 75 медија који су продали. Ту медијску кућу је, уз још шест локалних ТВ и радио станица, купио крушевачки бизнисмен Радојица Милосављевић, који каже да са владајућом Српском напредном странком (СНС) нема никакве везе.
На другој страни, неколико новинара те куће тврди да им је током приватизације нуђено да потпишу приступницу СНС-а како би задржали посао. Обично се то радило у четири ока, како се не би могло судски доказати.
РТВ Панчево је још у августу, у тренутку приватизације, формално напустило 57 од 63 запослена, узевши отпремнине, али су наставили да раде по једномесечним уговорима. У том статусу је био и новинар те куће Владимир Ђоковић.
Ђоковић за РСЕ сведочи да му је Мирослав Милаков, тада председник Одбора за информисање панчевачког СНС-а, а сада и главни и одговорни уредник тог медија, на састанку у четири ока, одржаном у новембру прошле године, ставио до знања да би требало да се учлани у Српску напредну странку уколико жели да задржи посао.
"У једном тренутку, вероватно када је нови власник средио све папире и односе са државом око РТВ Панчево, појавио се његов неформали координатор, наш колега Мирослав Милаков, који је обављао разговоре са свима који су у том тренутку радили на Телевизији. Ја сам био један од њих и током тог разговора у четири ока било је речи о томе шта би могло да се ради и како ће се радити даље", наводи Ђоковић, те додаје:
"Нисам стекао утисак да сам споран по било ком основу да останем на РТВ Панчево, осим што је на крају разговора саопштено да би требало да се учланим у Српску напредну странку. Ја сам на то рекао да би о томе требало да размислимо, и они и ја, и да би најбоље било да тога нема. Наравно, никада нисам добио никакав одговор, уговор ми је у међувремену истекао и никада нисам позван да потпишем нови уговор."
Миролав Милаков, актуелни главни и одговорни уредник РТВ Панчево, демантује да је икада дошло до разговора са Владом Ђоковићем.
"Могу само да поновим да су то неистине, да су то оптужбе које се сада све више и више појављују како одмиче кампања и ја једноставно не знам више шта бих могао на ту тему да вам кажем", истиче Милаков.
РСЕ: Када сте имали разговоре са запосленима у РТВ Панчево који су радили уз једномесечне уговоре, ви још увек нисте били главни и одговорни уредник те куће?
Милаков: Нисам ја никакве разговоре водио ни са ким, не разумем питање уопште.
РСЕ: Није никад било разговора са господином Владом Ђоковићем?
Милаков: Једноставно, није било никаквих разговора.
Слободан Јовановић, који је до приватизације радио као заменик музичког уредника у РТВ Панчево, од стране новог власника није добио нови уговор. Уверен је да је то зато што је своје ставове о Српској напредној странци отворено пласирао на друштвеним мрежама.
"Ја сам био отворени противник и своје ставове сам износио на фацебооку и претпостављам да је моја фацебоок страница праћена, тако да ја једноставно нисам био позван ни на какав разговор, нису ми се чак ни захвалили, само ми је речено да дођем 1. децембра да покупим радну књижицу", каже Јовановић.
Љиљана Спасић, извршна директорка Грађанске акције Панчево, каже да се од приватизације РТВ Панчево уређивачка политика тог медија комплетно променила.
"Емитују се само прилози везани за Српску напредну странку. Дакле, то су прилози који се односе само на активности премијера Александра Вучића и Српске напредне странке, а људи који гостују своде се на посланике те странке, немате никога из опозиције. Комплетно је промењена уређивачка политика, а о информисању о невладином сектору да и не говорим – нема ни једног јединог прилога", огорчена је Спасић.
Сувишно је подсећати да је учлањење у странку као услов да се добије или задржи посао забрањено позитивним законодавством Србије - како Законом о раду, тако и Законом о забрани дискриминације.
"Проблем је што је то урађено веома перфидно јер нема сведока, то није унето у уговоре, они који су потписали нису добили своје примерке партијских приступница итд., па би то било тешко доказати на суду", каже за сајт "Цензоловка" адвокат Круна Савовић, која у договору са Независним удружењем новинара Србије пружа правну помоћ новинарима.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.