Вести
28. 01. 2016.
Избор члана Савета РЕМ улази у пети месец
Скупштина Србије није усвојила предлог аутентичног тумачења за избор члана Савета РЕМ које је поништавало претходни предлог цивилног сектора и фаворизовало једног кандидата
Скупштина Србије гласала је 26. јануара против предлога аутентичног тумачења члана 11. Закона о електронским медијима, по којем организације цивилног друштва могу да гласају само за једног кандидата за чланство у Савет Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ). Председница Одбора за културу и информисање Весна Марјановић сматра да на првој могућој седници тог Одбора мора да се настави процес кандидовања будући да су чланови њеног Одбора из редова владајуће СНС тражили да се све прекине док не стигне аутентично тумачење. Иницијативу за давање аутентичног тумачења покренула је посланица СНС и чланица Одбора за културу Душица Стојковић.
“Пошто нисмо добили тумачење, сматрам да треба да прихватимо претходни резултат гласања и два кандидата (Милан Антонијевић и Снежана Стојановић Плавшић прим.аут) пошаљемо на Скупштину”, објашњава Марјановић за Истиномер.
Уколико посланици СНС то не буду желели, она сматра да би макар требало да се изјасне о приговорима организација које су подржале претходни разултат гласања и два кандидата. Марјановић се међутим прибојава да би чланови одбора из редова СНС могли да обарају кворум чиме би се цео поступак продужио.
Да су посланици усвојили овај предлог тумачења о избору члана Савета РЕМ, поништила би се претходна листа са два кандидата коју је 11. децембра утврдило 38 организација, а један од кандидата Горан Пековић, иначе већ члан Савета РЕМ, дошао би у повољнији положај приликом наредног гласања јер је велика вероватноћа да би посланици пре подржали њега, а не неког другог кандидата из невладиног сектора. Пековић је на претходном гласању био трећи са 16 гласова, иза дечјег психолога Снежане Стојановић Плавшић - 22 гласа и директора Комитета правника за људска права Милана Антонијевића - 21 глас.
Према тумачењу Одбора за уставна питања, чланом 11 став 4, 5 и 6 Закона о електронским медијима, прописано је да организације договором утврђују коначан предлог два кандидата за члана Савета Регулаторног тела за електронске медије. Ако се договор не може постићи сагласношћу, свака организација гласа за једног кандидата, након чега се утврђује коначан предлог два кандидата.
Стручњаци за медијско право иначе оспоравају и његову кандидатуру јер су га предложиле спортске организације на челу са Специјалном олимпијадом, чији је Пековић председник Управног одбора. Правници тврде да овлашћени предлагач за члана Савета могу бити организације које се баве слободом изражавања и заштитом деце, а не спортским активностима.
Горан Пековић — велике шансе да поново буде члан Савета РЕМ / Фото: Медија Центар
Председница Одбора за културу и информисање Весна Марјановић упозорила је на расправи у скупштини да се аутентичним тумачењем уноси нова одредба закона. Она је експлицитно навела да је сврха аутентичног тумачење да “посланичка већина може да изабере једног кандидата, у питању је господин Горан Пековић”.
Посланик СПС, редитељ Срђан Драгојевић рекао је током расправе да предлог Одбора за уставна питања да се гласа за једног кандидата нема логике јер уколико организације гласају за по једног кандидата, може да се деси да сви гласају за једног истог и тако у Скупштину на одлучивање може доћи листа са једним кандидатом, уместо два, колико је неопходно.
Одбор за уставна питања је оценио да су разлог за аутентично тумачење нејасноће које су се појавиле током утврђивања листе кандидата. Те нејасноће су, како је навео Одбор, довеле до тога да су представници појединих организација гласали за по два кандидата док су друга удружења гласала за по једног кандидата, чиме су удружења а тиме и кандидати доведени у неравноправан положај. Резултат тако спроведеног гласања је низ приговора које су поједине организације поднеле Одбору за културу и информисање.
Аутентично тумачење је 16. децембра, на предлог посланика СНС, затражио скупштински Одбор за културу и информисање, о чему је Истиномер већ писао. Да подсетимо, читав заплет је настао у петак 12. децембра када је Одбор за културу поништио одлуку невладиних организација од 11. децембра према којој је Снежана Стојановић Плавшић добила 22 гласа, Милан Антонијевић 21 глас, а Горан Пековић 16 гласова. Да је ова листа кандидата достављена Скупштини на гласање, Пековић би аутоматски био искључен из даљег процеса одлучивања.
У четвртак 11. децембра представници 38 организација састали су се у Скупштини и гласали за кандидате према правилима које су сами договорили, јер закон не дефинише најпрецизније како ће се гласати. Неке организације искористиле су законско право и гласале за по два кандидата, док су друге, јер су тако желеле, гласале само за по једног кандидата и то професора ФДУ Горана Пековића. Проблем је у томе што су све организације, без примедби, потписале записник о гласању и рангирању кандидата, да би у ноћи између 11. и 12. децембра члановима Одбора стигле притужбе на регуларност гласања. Други проблем је то што су чланови Одбора за културу из редова СНСуважили примедбе, а да претходно нису погледали стенограм и утврдили шта су се организације претходно договориле.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.