Вести
01. 02. 2016.
Медијски закони морају да се ефикасно примењују
Шеф делегације Европске уније (ЕУ) у Србији Мајкл Девенпорт оценио је да је веома важно да медијски закони, који су усвојени 2014. године, буду ваљано и ефикасно примењени.
„Треба да имамо на уму да је један од кључних циљева таквих закона повлачење државе из власништва (медија), као и да државно финансирање буде транспарентно. Наравно, и процес приватизације медија треба да буде спроведен у складу са одговарајућим законима. Надам се да ћемо видети како се то догађа током ове године“, рекао је Девенпорт у интервјуу за лист Данас.
Он је подсетио да је важна препорука из годишњег извештаја Европске комисије да је потребно оснажити услове за ваљано изражавање слободе медија.
Говорећи о спољној политици Србије, Девенпорт је рекао да је Србија кандидат за чланство у Унији и да се на њу гледа као на неког ко ће подржати и водјење заједничке спољне политике.
„Очекује се да Србија прогресивно ускладјује своју спољну политику са ЕУ. Србија, као и друге државе Европе, укључујући чланице ЕУ, развија односе са Русијом. Србија има традиционалне, снажне и трговинске везе са Русијом. Уверен сам да ће то бити могуће спроводити, али на начин да се не подрива европски пут Србије и њено приступање ЕУ“, додао је он.
Говорећи о одржавању ванредних парламентарних избора у Србији, Девенпорт је рекао да су избори део уставног процеса у свакој демократској држави и да не би требало да се заустави процес израде законских нацрта, акционих планова и стратегија.
„У периоду који је пред нама не би требало да се заустави процес израде законских нацрта, акционих планова и стратегија, на којима раде државни службеници, стручњаци за различите области, као и независна тела, како би се након формирања нове владе и парламента брзо прешло на њихово усвајање и примену. То би био прави пут за несметан наставак европског пута“, рекао је Девенпорт.
Коментари (5)
Остави коментар02.02.
2016.
tv taksa za sigurnu pobedu u 2016
Skupština Srbije je usvojila Zakon o finansiranju javnog medijskog servisa, krajem prošle godine. To je, valjda, rts! Taksa iznosi 150 dinara, naplaćuje se uz račun za električnu energiju. To je neustavno, pošto EPS ima svoj proizvod, odnosno struju, a javni medijski servis svoju, tj. informacije. Evidentno je da navedeni Zakon važi samo u 2016-oj, što je u najmanju ruku čudno, odnosno očigledno u službi izbornih "napora" vladajuće, ajde da kažemo, koalicije! Neki su čak skloni da kažu kako je to "dalje usavršavanje procesa digitalizacije u Srbiji". Ko i kako je sprovodio digitalizaciju u Srbiji (kujujući preko svojih veza opremu u SAD), i kako je zbog toga? bankrotirao...pitaj boga!? Anonimni pozdrav
Одговори02.02.
2016.
Re: u isčekivanju odgovora
Medijski zakoni su se u praksi pokazali kao veoma loši,oni nisu Sveto pismo da se nemogu menjati i poboljšavati.Gašenje Tanjuga je jedan od loših primera kako se država ponela prema Nacionalnom brendu.Gospodin Devenport sigurno zna koliko država u EU imauju svoje Agencije i pitam gos.Devenporta,zašto i Srbija nebi imala svoju?
Одговори01.02.
2016.
svašta
Po zakonu privatizacija medija je završena 31.10.2015. O čemu ovaj priča? Dao je sve medije u ruke Gašiću i Radoici i sada valjda možemo da uživamo u njihovim evropskim vrednostima. Neka Dvenport prvo ubedi Britance da je ovakva EU nešto vredno ...
Одговори01.02.
2016.
Re:
A vi dosledno da se drzite Rezolucije 1244
Одговори01.02.
2016.
I ON ĆE VALJDA JEDNOM
Evo ga i onaj drugi koji na veoma specifičan način zasmejava javnost Srbije.
Одговори