Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Новинари “одржали лекцију” репортерима Инсајдера
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

04. 02. 2016.

Аутор: Ирена Стевић, Мина Милановић Извор: Инсајдер, Фејсбук

Новинари “одржали лекцију” репортерима Инсајдера

Као новинари редакције Инсајдер од данас смо почели редовно да одлазимо на конференције за новинаре како бисмо постављали питања за теме које припремамо за портал Инсајдер.нет, који ће ускоро бити отворен за јавност.

 

Међутим, већ данас нам је одржана лекција да не можемо да постављамо питања на конференцији за новинаре, пошто су дозвољена само два питања, а новинари су се унапред већ договорили ко ће да пита и тако “капарисали” питања.

Шта су “капарисана” питања?

Иако смо први пут чули да постоји нешто што се зове “капарисано питање”, одлучили смо да ипак останемо на конференцији за новинаре премијера Александра Вучића одржаној у паузи седнице Пословног савета Немачке и Србије

После уводних обраћања, Сузана Васиљевић из кабинета премијера обратила се новинарима понављајући претходни договор да су дозвољена само два питања, док је микрофон одмах отишао у руке новинара који су то право “капарисали”.

 Микрофон је после два питања једноставно нестао, а наш покушај да поставимо питања премијеру Вучићу наишао је на негодовање новинара других редакција. Објашњење колега било је да су се новинари, након што су добили информацију из кабинета премијера о броју дозвољених питања, између себе већ поделили ко ће имати то право.

 Пошто нисмо пратили целу седницу Пословног савета јер нам то није била тема, и пошто смо на конференцију за новинаре стигли непосредно пре њеног почетка са питањима за своје теме, нисмо имали прилику да у тренутку прављења договора о броју питања протестујемо због таквог ограничења.

Чему конференција за новинаре?

У најави догађаја нигде није речено да ће бити дозвољена само два питања нити је поменуто било какво друго ограничење, али се ниједан од новинара других редакција није побунио због тога. Уместо тога су практично репортери Инсајдера добили “лекцију” од новинара других редакција да је то “уобичајена и нормална пракса”, против које се не треба бунити.

 Конференција за новинаре прилика је за све медије да представницима власти поставе питања од јавног значаја, на чему ће новинари Инсајдера увек инсистирати.

У новинарском кодексу стоји да је право новинара да, “у односу према државним и другим институцијама континуирано поставља питања за која сматра да су од интереса за јавност, без обзира на то да ли су замољени да то прекину или не”.

 На порталу Инсајдер.нет који ускоро почиње са радом, кроз праћење дневних догађаја и рада на истраживачким причама, свакодневно ћемо промовисати одговорно новинарство.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси