Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Двеста година српских службених новина у дигиталном облику
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

08. 02. 2016.

Извор: РТС

Двеста година српских службених новина у дигиталном облику

Аутори пројекта "Дигитализација српских службених новина од 1813. до 2013. године" започетог 2008, надају се да ће ускоро бити завршен. На "Службеном гласнику", као баштинику службених новина у протекла два века, је да учини доступним богату државно-правну традицију и културно наслеђе.

Прво су почела да се скупљају новинска издања и да се скенирају, а онда је стручна обрада трајала четири године. Пројекат обухвата период који је имао два ортографска записа.

"Период од 1813. до 1868. године је предвуковски славеносрпски језик, који се више не користи. А језик од 1869. па на овамо је модеран савремен језик", каже руководилац за дигитализацију у "Службеном гласнику" Светлана Албијанић.

У бази је тренутно 20 милиона речи старога језика. То је тек три четвртине одрађеног посла, јер прекуцавање много кошта. Претрагом ћете, на пример, наћи и то да су новине три године излазиле на Крфу.

Албијанићева наводи да су новине су доносиле и разноразна писма војника, који су отиши далеко од домовине.

"Новине су излазиле на Крфу, за време Другог светског рата у Лондону и у Каиру. Оне су, поред Крагујевца где су 1834. године кренуле да излазе у Србији, прошле све владе. Историчари, на пример, могу да виде како је текло напредовање Радомира Путника у војсци, како је пребациван из једног чина у други", истиче Албијанићева.

Овако дигитализоване новине могу да користе филолози, историчари, правници... Јер ту су објављивани сви закони, али и песме, књижевна дела, научни радови Јосифа Панчића и многих других који су обележили живот у Србији у протекла два века.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси