Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Генеза једне протекције
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

08. 02. 2016.

Извор: Истиномер

Генеза једне протекције

Захтевамо да се у најкраћем могућем року поступи по препоруци Заштитника грађана и смени начелник београдске Комуналне полиције Никола Ристић.

Упркос чињеницама да је комунална полиција у неколико наврата ухваћена у прекорачењу овлашћења, што је и доказано у случајевима које је анализирао Заштитник грађана, власт остаје упорна у томе да заштити ову јединицу — до последњег пребијеног грађанина и последњег пониженог новинара.

Према евиденцији Истиномера београдска Комунална полиција током прошле године скоро 50 пута је била на провери због употребе физичке силе према грађанима. За свако такво „поступање“ утврђено је да је било „у складу са законом и овлашћењима службе“. То де фацто значи да се комунална полиција на сваких недељу дана физички обрачунавала са “непослушним” грађанима и да је сваки пут била у праву?!

Ако зађемо мало даље у анализу ових података установићемо да је за право комуналној полицији у свим случајевима дала комунална полиција сама или у најбољем случају петочлана комисија надлежна за решавање притужби грађана на рад београдских комуналаца (према члану 29 Закона о Комуналној полицији). Наиме, мора се знати да комунална полиција, није права полиција, него само још један орган локалне управе више. Доста необичан орган — јер замислите како би то било да вас службеница на шалтеру у општини или граду, са пуним легитимитетом премлати јер сте дигли глас на њу зато што не слуша шта јој говорите? Да ли бисте се помирили са тим тек тако?

Поводом оснивања Комуналне полиције, а у вези са њеним правима, још 2010. говорио је један истакнути политичар - правдајући зашто у Јагодини неће бити овакве јединице речима „ па погледајте њихова права — ко ће то да контролише“?

Али ситуација би могла да буде још црња, будући да је у фокус јавности примена силе ушла поводом интервенција комуналне полиције над грађанима који нису платили превоз у ГСПу, а у јеку кампање града за повећање наплате у Бус Плус режиму. Неки би могли да поставе оправдано питање — није ли неко дао миг комуналној полицији да „пооштри“ своје поступање и тако увођењем страха појача ефекте кампање. Ако је то тако, разумљиво је да они не могу ни бити проглашени одговорним за прекорачење овлашћења за примену силе. У питању је виши интерес.

Такође је индикативно, да су након тога што је комунална полиција брутално и без основа реаговала у случајевима када су новинарске екипе Истиномера и Крика радиле свој посао, у њихову одбрану устали министарка Зорана Михајловић и градоначелник Београда Синиша Мали, док се Министар културе иИНФОРМИСАЊА, на себи својствен начин уздржао од бављења својим послом.   

Тим поводом Истиномер је доказао у оба случаја да су један републички и највиши градски функционер све бранећи комуналну полицију говорили неистину. Упркос снимцима оба случаја који су евидентно говорили другачије. Упркос здравом разуму и доказима.

Ваљда охрабрен оваквим понашањем највиших инстанци и сам начелник београдске Комуналне полиције (Никола Ристић) дао је себи за право да својим изјавама и понашањем, од ових немилих догађаја покуша да направи фарсу, извргавајући руглу истину и понижавајући новинаре.

На исти, неодговоран начин, реаговао је Ристић и на документ Заштитника грађана у којем је на систематичан начин указано да су, само у случају интервенције Комуналне полиције на променади код Сава Нове према новинарима Истиномера, закони и правила службе прекршени — 30 пута!

Будући да је Заштитник грађана објективна институција која брине о поштовању закона и људских права и нема менторски однос према Комуналној полицији и њеном начелнику, на овакво понашање уследила је препорука за смену начелника Ристића.

Најновије саопштење начелнице градске управе Сандре Пантелић у коме се де фацто тврди да је самом чињеницом да је удостојио одговором Заштитника грађана, Ристић испунио своју дужност, само је још један од преседана у поступању власти када је Комунална полиција у питању.

Као неко ко је искусио тортуру Комуналне полиције, а осећајући се као новинари и грађани угрожени чињеницом да у оквиру нашег правног система постоји и таква служба која може некажњено да примењује физичку силу, крши права и застрашује силом и претњама „неподобне“ новинаре у обављању свог посла, а све то уз пуну заштиту највиших функционера државе Србије и Града Београда, захтевамо:

- Да се у најкраћем могућем року поступи по препоруци Заштитника грађана и смени начелник београдске Комуналне полиције Никола Ристић.

- Будући да не постоје НИКАКВЕ законске гаранције да се и следећи начелник ове јединице неће исто понашати, захтевамо да се у Закон о Комуналној полицији унесу одредбе којима ће се прецизно дефинисати поред њихових права и њихове, још прецизније дефинисане обавезе у поступању са грађанима и да се онемогући да сама Комунална полиција процењује сопствене поступке.

Такође ћемо се као новинари и редакција бавити истраживањем због чега и како је дошло до тога да власти ове земље, уз све заклињање на демократију и ЕУ вредности, поспешују и бране постојање и поступке једне јединице која у неким ситуацијама опасно подсећа на сличне неславне примере из деведесетих година

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси