Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Сад чекају мишљење Европе о ријалити програмима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

18. 02. 2016.

Извор: Б92

Сад чекају мишљење Европе о ријалити програмима

Насиље из свакодневног живота стално је и на телевизијским екранима — и то се неће ускоро променити.

Србија, за разлику од БиХ и Црне Горе, још нема обавезујуће упутство којим се ограничава емитовање ријалити програма.

Председнику Савета РЕМ Горану Караџићу истекао је мандат, а регулаторно тело на чијем је челу био још није усвојило оно што је пред крај мандата најавио: заштиту деце од штетног телевизијског садржаја.

Крајем прошле године Републичко тело за електронске медије тврдило је да су дани целодневног ријалити програма одбројани.

“Ако смо трпели ову тортуру, да тако кажем пре свега као грађанин Србије али и као члан регулаторног тела, ријалитија годинама уназад, опомињали их као регулатори, тражили од њих да то уведу у закон, и никада нису одговорили добро на то, издржаћемо још ових 20 дана”, рекао је тада Караџић.

Упутство се ни после два месеца не назире, поред већ постојећег, један стари ријалити је започео нову сезону, а председнику Савета Горану Караџићу данас је истекао мандат. Док је још био на функцији, састављен је правилник, одржана је и седница Савета.

“Од осам чланова савета, тада је то био пун састав, само сам ја гласала за тај правилник који је у ствари био резултат јавне расправе у којој се већина учесника залагала да се та врста програма пребаци на 23 часа, да буде означен са 18+. У Европи таква врста емисије или иде за додатно плаћање, скремблује се, није доступно ширем аудиторијуму или ако се прекрше нека правила, као што је говор мржње или неке изјаве баналне, увредљиве онда су ригорозне финансијске казне. Савет регулатор, ниједну од тих мера нема на располагању”, наводи Гордана Суша, чланица Савета РЕМ.

Док Гордана Суша инсистира на томе да није реч о увођењу забране, већ о заштити јавног простора, који је доступан деци и малолетницима, Савет РЕМ, да се не би прешла граница регулације и отишло у цензуру, чека мишљење европских стручњака.

“Сачекаћемо мишљење експерата ОЕБС-а и у духу онога што они буду казали Савет ће заседати. Наравно, тај став за нас није обавезујући, али у сваком случају ћемо сагледати каква је европска пракса и шта саветују експерти ОЕБС-а, па ћемо видети да ли ће упутство ступити или није могуће на тај начин реализовати одлуку, односно није могуће унапред забранити неки програмски садржај”, каже Милош Рајковић, члан Савета РЕМ.

Вредносни систем у Србији је урушен, а свака земља треба да води рачуна о својој културној политици, подсећа професор Чедомир Чупић.

“Са културом се подижу и неки други стандарди, на пример између осталога да људи су више склони дијалогу и толеранцији, а мање насиљу и неким опаким стањима. Према томе, озбиљна земља треба то обавезно да реши. Али се овде показује да регулаторно тело, односно чланови регулативног тела нису на томе нивоу да могу да имају свест о томе шта значе одређени садржаји који су испод сваког нивоа. Ми управо имамо такве емисије у којима се људи понашају управо као животиње. Имамо приказане најниже страсти, кичерај и што је најстрашније отворену порнографију”, истиче Чупић.

Црногорска Агенција за електронске медије увела је правилник по ком ријалити програми могу да се емитују искључиво између 23 и 6 ујутро. То је учињено и у Босни и Херцеговини. А недавно је и у Хрватској једној загребачкој телевизији три дана била одузета дозвола за рад због говора мржње против Срба.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси