Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  "Србија да обезбеди одрживост мањинских медија"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

19. 02. 2016.

Извор: Б92

"Србија да обезбеди одрживост мањинских медија"

Србија је дужна да обезбеди одрживост медија на мањинским језицима, каже комесар за проширење Јоханес Хан у одговору хрватској посланици у ЕП Маријани Петир.

 

Како је саопштено из кабинета Петирове, која му је писала о гашењу Радио Суботице, "јединог радија у Србији који је свакодневно емитовао програм на хрватском језику", Хан је у одговору нагласио да Европска комисија помно прати ситуацију с медијима на језицима националних мањина у Србији, преноси Хина.

Он је, како се наводи, "истакао да су српске власти дужне да осигурају финансијску подршку медијима који емитују програм на језицима мањина и очувају, на локалном нивоу, емитовање програма намењених националним мањинама, у складу с препорукама Саветодавног одбора за Оквирну конвенцију за заштиту националних мањина". 

Сложивши се да процес приватизације медија заиста поставља одређене изазове, Хан је такође подсетио да је Комисија у последњем извештају о Србији нагласила потребу да РТС осигура доследан приступ информацијама на језицима националних мањина, као и да се обезбеде услови за одрживост локалних мањинских медија и медијских програма.

Хан је на крају навео и да ће права мањина бити тема наредних рунди преговора са Србијом, саопштио је кабинет Петирове. 

Петир је у писму комесару оценила да је гашењем Радија Суботица Србија "још једном озбиљно прекршила права хрватске националне мањине", и оценила да Србија не би смела да користити неуспели процес приватизације као изговор да не поштује мањинска права.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси