Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Најбоље светске новинске фотографије
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

19. 02. 2016.

Извор: rs.n1info.com

Најбоље светске новинске фотографије

Аустралијски фотограф Ворен Ричардсон добитник је овогодишње награде за најбољу новинску фотографију. Фотографија је настала на српско-мађарској граници у близини Хоргоша.

 

Жири 56. Светских награда за новинску фотографију (World Press Photo Awards - WPP) доделио је награду Ричардсону, који је визуелном креативношћу и умећем направио фотографију која је ухватила, односно представља догађај или проблем од великог новинарског значаја у протеклој години, наведено је на сајту организације. 

Ричардсонова црно-бела фотографија, која је освојила награду и у категорији Актуелни догађај, приказује једног мушкарца који је са дететом 28. августа 2015. године увече из Србије покушавао да пређе у Мађарску код граничног прелаза Хоргош - Реске, у јеку таласа избеглица које су намеравале да стигну у Мађарску пре него што власти те земље изграде зид на граници. 

Ричардсон, који ради као фриленс фотограф са базом у Будимпешти, рекао је да је пет дана камповао са избеглицама на српско-мађарској граници. 

"Био сам исцрпљен у тренутку када сам направио фотографију. Фотографисао сам око три сата ујутро и нисам могао да користим блиц док полиција покушава да пронађе те људе, јер бих их тиме одао. Морао сам да користим само месечину", рекао је аустралијски фотограф. 

Аустралијски фотограф Wаррен Рицхардсон добитник је овогодишње награде за најбољу новинску фотографију. Фотографија је настала на српско-мађарској граници у близини Хоргоша.

Директор фотографије у агенцији Франс прес, Франсис Кон, који је председавао жиријем изјавио је да су чланови жирија већ на почетку, када угледали фотографију, знали да је веома важна. 

"Сматрали смо да има скоро све што може да се прикаже на снажан, визуелан начин о томе шта дешава избеглицама. Мислим да је веома класична фотографија и да је у исто време ванвременска", рекао је он. 

Према његовим речима, фотографија има снагу због своје једноставности, а посебно због симболике коју представља жичана ограда.

На овогодишњем конкурсу пријављена је 82.951 фотографија 5.775 фотографа из 128 земаља, а жири је доделио награде у осам категорија. Организатори су навели да је за главну награду "Светска новинска фотографија године" предвиђен новчани износ од 10.000 евра, а да жири додељује прву, другу и трећу награду у свим категоријама.  Како је наведено, ове године је награђен 41 фотограф из 21 државе. 

Група од 18 међународно признатих професионалаца у области новинске фотографије и документарне фотографије сазвана је 1. фебруара у Амстердаму поводом доношења одлуке о додели светских награда за новинску фотографију. 

Награђене фотографије биће представљене током ове године на гостујућој изложби у стотинак градова у око 45 држава.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси