Вести
21. 02. 2016.
Ћурувија: Нисам чула извињење од Вучића, Дачића и Николића
Славко Ћурувија је сматрао да му опасност прети од Мирјане Марковић и Слободана Милошевића, али је веровао да они неће ићи тако далеко, каже Јелена Ћурувија Ђурица, ћерка познатог новинара и власника некадашњих листова Дневни телеграф и Европљанин који је убијен 11. априла 1999. године у улазу зграде у којој је живео.
"Ја мислим да га је држава убила, а ако су они у том тренутку били држава, онда се то тако зове. Очигледно није био једини и очигледно су они тако решавали проблеме са својим непријатељима", рекла је она у интервјуу за Н1.
Она каже да ју је разочарало што тадашња опозиција, која је касније чинила ДОС, није расветлила убиство.
"То ме је страшно разочарало, јер сам била једна од оних који су марширали 1996. као студент и тог 5. октобра 2000. била испред Скупштине и гутала сузавац. Чак сам неколико пута разговарала са некима од њих, заказивала разговор да видим шта ће бити и како, међутим, никада се није мрднуло с те тачке", објашњава Јелена Ћурувија Ђурица.
Каже да је било и обећања у вези са решавањем случаја убиства њеног оца, али није желела да именује од стране кога.
"Просто није било воље, али морам рећи да у том тренутку није било ни доказа", каже она.
Случај покренули људи који су и тада били на власти
На питање какав је осећај знати да је цео случај покренут с мртве тачке у време када су на власт дошли људи који су и тада били на власти – Александар Вучић, тадашњи министар информисања, Томислав Николић, тадашњи потпредседник републичке, па савезне владе, Ивица Дачић, тадашњи портпарол Слободана Милошевића – саговорница Н1 каже да не сматра да треба да им тапше због тога.
"Не знам који су мотиви Александра Вучића, не улазим у то. Свакако мислим да није моја позиција да ја треба да му тапшем због тога. Ја ни у једном тренутку нисам чула извини зато што је он био министар информисања у том тренутку и донео тај закон који је уништио мог оца. Нисам чула извини нити од њега, нити од Дачића, нити од нашег актуелног председника и то је оно што у целој овој причи изостаје", рекла је Јелена Ћурувија Ђурица.
Додаје да би јој значило да чује извињење.
"Значило би ми, људски би ми значило. Јер то показује да они можда заиста имају проблем са својом прошлошћу и можда заиста размишљају о томе какви су били људи тих 90-тих и које су биле последице њиховог деловања. И просто, у крајњем случају, треба да прихвате ту одговорност", каже она.
Кључни тренутак - сукоб са Мирјаном Марковић
Враћајући се у период пре убиства, Јелена Ћурувија Ђурица каже да је њен отац, као власник новина, сматрао да треба да познаје све битне актере политичке сцене у том тренутку.
"Ту су, дакле, били и Зоран Ђинђић и Вук Драшковић, Мира Марковић и, наравно, Слободан Милошевић, који му очигледно није био доступан, али Мира Марковић јесте и он је сам њом, као и са наведеном двојицом, имао сусрете. То не значи да су били пријатељи, то не значи ни да је био пријатељ са Ђинђићем или Драшковићем, али познавали су се", објашњава она.
Сматра да је кључни тренутак био сукоб са Мирјаном Марковић.
"Тата јој је рекао да ће због политике, а сви знамо која је била политика деведесетих, висити на Теразијама у неком тренутку. Тада су се растали, а она је, то сад причам како је тата мени причао, остала у сузама, потресена", прича Јелена Ћурувија Ђурица.
Додаје да од тада креће хајка на Славка Ћурувију.
"Прво се доноси нови закон о информисању по коме и ретроактивно могу да оптужују новине, то се тати и десило. Прво Европљанин, а потом и Дневни телеграф. То су суђења која су се дешавала, на пример, у петак, а у суботу већ треба да се уплате неки силни новци као казна. Чак је била и пресуда затвора за тату и два новинара Европљанина и тако је све ишло до почетка бомбардовања", присећа се Јелена Ћурувија Ђурица.
Сматра да је текст "Ћурувија дочекао бомбе", објављен у Политици експрес, био позив на линч јер врло брзо после тога њен отац убијен.
Петнаест година било је потребно да се осумњичени за убиство нађу на оптуженичкој клупи. Јелена Ћурувија Ђурица каже да је "апсурд да Милорад Улемек постаје главни сведок тужиоца".
"На жалост, то је реалност Србије деведесетих и ја кад сам била на суђењу сам схватила да сам ушла на тренутак, на тај један дан, у један врло врло мрачан свет деведесетих", каже она.
Коментари (1)
Остави коментар22.02.
2016.
mislim da je bilo dosta
Ne gnjavite nas vise sa ovim bajatim slucajem.
Одговори