Вести
25. 02. 2016.
Деци до две године не треба пуштати цртаће
Деца до друге године уопште не треба да гледају телевизију, нити да буду у контакту са ма којим електронским медијима. Ово за „Блиц“ тврди Јелена Холцер, педагог и директор Школе за родитеље.
- Након друге године, гледање телевизије треба дозирати, постепено, али никако више од два сата дневно. Међутим, у Србији родитељи пуштају малој деци разне садржаје. Имамо „Бејби ТВ“, међутим, излагање таквим садржајима само заглупљује децу.
Она појашњава да цртаћи имају двоструко негативно дејство на децу до шесте године.
- Гледајући цртаће, малишани губе реалну слику шта је стварно, а шта није. Зато и не треба да нас чуде поступци када чујемо да је неко дете ударило мачку чекићем у главу. То дете је очигледно очекивало звездице изнад мачкине главе, као што је видело у цртаћу. Јер гледајући такве цртаће, дете губи осећај за агресивно понашање, шта је стварно, а шта имагинарно, као и емпатију - истиче Холцер.
И психолог Ивана Недељковић слаже се да се „деца понашају према моделима које виде“.
- Ако су њихови јунаци насилници понашаће се исто као они. Највеће жртве свих лоших ТВ програма су деца и она плаћају највећи данак - каже Недељковићева.
Да је крајње време да се у Србији почне са применом новог система означавања ТВ програма неприкладних за децу јуче су се, на скупу у Крагујевцу, сложили и представници УНИЦЕФ-а, Удружења новинара Србије и Регулаторног тела за медије (РЕМ).
- Правилник о заштити малолетника донет је пре неколико месеци, али се не поштује - рекао је Ненад Јанковић, генерални скретар РЕМ-а.
Цртане филмове „Том и Џери“ и „Станлио и Олио“ малолетници не доживљавају озбиљно, иако су и ту присутне сцене насиља, зато што данас цртани филмови обилују насиљем Насиље и последице, осим у образовном програму, али кратко.
Опасно понашање, дискриминација и најгрубље непристојно понашање ТВ програм са ознаком 18 може се емитовати само између 23 сата и 6 ујутро.
Медији су према правилнику, који је законски акт, дужни да програм који није прикладан за одређени узраст најаве не само знаковном ознаком на екрану већ и у најави у телетексту, ако и звучном најавом пре почетка програма.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.