Вести
27. 02. 2016.
Супербренд за померање граница
Политикин забавник, култни српски и југословенски часопис за науку и забаву, намењен "свима од седам до 107 година", у недељу, 28. фебруара, слави 77. рођендан.
Јуче је изашао рођендански 3342. број у коме су читаоци на поклон добили и репринт издање овог недељника од 26. фебруара 1966. године.
Забавник већ читаву деценију има статус супербренда међу штампаним недељницима у Србији.
У Забавниковој редакцији воле да подсете да су те 1939, између осталог, рођени и култни филмови: "Прохујало с вихором”, "Поштанска кочија”, "Чаробњак из Оза”, "Господин Смит иде у Вашингтон”, "Оркански висови”..., стрип јунак Бетмен, Нестлеова "нес" кафа...
Забавник се у почетку на киосцима појављивао двапут недељно - уторком и петком, а потом је само "сваки петак био изузетак".
Часопис је имао само један прекид у излажењу - од немачке окупације 1941. до 1952, јер комунистички режим испрва није трпео стрипове.
Дуго је био намењен публици од седам до 77 година, али је на иницијативу читалаца који су "прерасли" горњу границу она померена на 107 година.
Најстарије рубрике су "Веровали или не" и "Јесте ли већ чули да”, које нису мењане од првог броја. Зенитом Забавника сматра се период кад је главни и одговорни уредник листа био сатиричар Владимир Булатович Виб”.
- Прву границу смо померили. Забавник сада пуни 77 година и његов циљ је да сачека и 107. рођендан и да поново помери границу. Да се још рачуна на Забавник говори и просечна недељна посећеност на Фејсбуку која је у 2015. била већа од 200.000 - каже за Данас Петар Милатовић, заменик главног и одговорног уредника Политикиног забавника.
Према његовим речима, у рођенданском броју рубрика "Јесте ли већ чули” посвећена је историји слављеника о Забавнику пишу - један од водећих младих писаца за децу Дејан Алексић и Бранко Стевановић, ту је подсећање на важне догађаје из 1939, као и текстови о "цвркуту црних рупа у дубокој васиони", побеђивању на вашарима, проти Матеји Ненадовићу, који се родио баш 26. фебруара 1777, снимању култног филма Френсиса Форда Кополе' Апокалипса данас", правима за шимпанзе...
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.