Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Притисак на саморегулаторно тело
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

01. 03. 2016.

Извор: ФоНет

Притисак на саморегулаторно тело

Текст у Политици "Мала осуда међу пријатељима", у којем се наводно описују догађаји на седници Комисије за жалбе Савета за штампу, заправо је покушај да се потпуно обесмисли и деградира одлука тог тела и руглу извргну његови чланови, пре свега, представници НУНС, изјавила је чланица Комисије Тамара Скрозза за портал Цензоловка.

Према њеној оцени, овај текст је врло налик првобитном писанију о оних 45.000 долара, од којег је све и почело: "чињенице су углавном тачне, контекст потпуно накарадан, а порука у потпуности злонамерна".

Описујући догађаје на седници Комисије, Скрозза је констатовала да су "троје новинара Политике, који су били присутни на седници Комисије, врло пригодно 'заборавили' да наведу потпуну аргументацију која је била изнета, врло пригодно цитирали само троје учесника у расправи и више него пригодно злоупотребили интерне шале између чланова као један од кључних аргумената у прилог тези да је одлука донета између 'девет повезаних чланова Савета'".

Нису цитирани аргументи чланова, није заправо цитирана ни трећина чланова који су гласали за коначну одлуку, а и оно што је цитирано, није имало везе с главном темом – зашто је на крају донета одлука која је донета, објаснила је Скрозза.

Пре свега, напоменула је она, изостављено је да су чланови Комисије највише примедаба имали на чињеницу да у спорном тексту није контактирано с представницима ниједне организације којима се текст бави, као и да не постоје информације о начину на који је новац потрошен и ефектима пројеката који су спроведени.

Скрозза подсећа на Кодекс новинара и констатује да је прећуткивање чињеница које могу битно да утичу на став јавности о неком догађају "једнако њиховом намерном искривљавању или изношењу лажи".

Она сматра да ће прави одговор Комисије бити званична одлука, образложење, па и записник са седнице и напомиње да би, с друге стране, сваки одговор значио даље расправе и сукобе с Политиком. Комисија за жалбе, шта год ко о томе мислио, већа је и дугорочно неупоредиво важнија и од једног тенденциозног текста, и од сваког њеног члана појединачно, истакла је Скрозза.

Она сматра да је текст о "малој осуди међу пријатељима" у најмању руку притисак на прво и једино саморегулаторно тело које је до сада "на ногама" преживело много тога. Ипак, баш због свега што је преживела током последњих пет година, Комисија за жалбе једноставно мора да настави даље, ма какву медијску цену морала да плати, упркос "чињеници да је особа која би требало да је промовише и штити њен рад од сваке врсте притиска, јавно означава као (већински) плаћеничку", закључила је Скрозза.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси