Вести
08. 07. 2016.
Суд: Коментар „новинаре треба запалити“ није претња
Виши суд у Нишу правоснажно је ослободио особу која је на порталу Јужних вести коментарисала текст о малверзацијама у Дирекцији за јавни превоз у том граду на увредљив и претећи начин. Тиме је потврђена првостепена пресуда из јануара, у којој је Основни суд у Нишу донео одлуку да коментар попут „треба запалити новинаре да не постоје“ није кривично дело претње, већ недопустив вредносни суд.
Особа за коју је полиција у истрази утврдила да је писала коментаре под псеудонимом "Крле утока" службеник је Дирекције за јавни превоз Александар Станковић. Његови коментари били су реакција управо на текстове и видео прилоге које су се односили на начин на које је руководство Дирекције намештало услове тендера вредног 50 милиона евра.
У објашњењу правоснажне пресуде Вишег суда у Нишу наводи се како „окривљени нити једног момента није изразио личне намере за предузимање било какве радње која би угрозила сигурност оштећених“.
Ово није први пут да новинари Јужних вести примају претње и увреде функционера и службеника из Ниша. Није ни први пут да суд одбацује индиректне претње као неосноване, наводи Предраг Благојевић, уредник Јужних вести.
Основни суд у Нишу тако је раније закључио да: "не играј се ватром" и "скрати језик" није претња већ "указивање на осетљивост теме", те да коментар "да сте ово написали у Америци, да ли бисте живи дочекали јутро?" није претња већ "чињеница да је радњу сместио у другу земљу, и да оптужени показује свест да правни систем Србије не дозвољава убиство".

Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.