Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Да ли је потребна радиодифузна агенција Војводине
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

07. 11. 2008.

Извор: Данас

Да ли је потребна радиодифузна агенција Војводине

РРА ће највероватније отворити своју канцеларију у Новом Саду

ТРАГОМ
Београд - Потпредседница Извршног већа Војводине Ана Томанова-Маканова најављује да ће се покрајински Секретаријат за информисање, који она предводи, активно залагати за децентрализацију у медијској сфери, с могућношћу да Војводина добије своју радиодифузну агенцију.
Томанова-Маканова сматра да нови покрајински Статут омогућава Војводини да буде оснивач радиодифузне установе, што значи да може да оснује јавни медијски сервис, као и радиодифузну агенцију, која би именовала управни одбор јавног сервиса.
- Децентрализација у области медија је неопходна. Војводина је специфична територија и мора да постоји регулаторно тело које ће обављати мониторинг електронских медија и давати мишљења. Није важно да ли ће се то тело називати радиодифузна агенција Војводине или некако другачије, већ су кључне надлежности. Потребно је да штитимо интересе грађана Покрајине, посебно ако сеима у виду да је то мултиетничка средина - указује саговорница Данаса, али и истиче да ново регулаторно тело не би додељивало фреквенције. За то би остала надлежна Републичка радиодифузна агенција (РРА).
Ова идеја за сада нема подршку институција у Београду. Горан Караџић, потпредседник РРА, иначе Новосађанин, најављује за Данас да ће се о евентуалном отварању канцеларије РРА у Новом Саду ускоро разговарати, док инцијативу за оснивање покрајинског регулаторног тела не жели да детаљније коментарише.
- Мислим да би у Статут РРА требало укључити одредбу да се такве канцеларије отварају у свим већим градовима Србије - рекао је Горан Караџић за Данас.
Када је реч о формирању „војвођанске радиодифузне агенције“, наш саговорник објашњава да о свакој идеји треба расправљати, али да је претходно потребно да носиоци те иницијативе изађу у јавност с конкретним пројектом.
- Посебно бих волео да видим каква би била корелација између радиодифузне агенције Војводине и РРА о питању надлежности, финансија... - наговештава Караџић могуће проблеме.
Драган Јањић, помоћник министра културе задужен за медије, објашњава за Данас да стручњаци с којима је разговарао сматрају да није потребно оснивати посебно независно регулаторно тело у Војводини, али да ће коначна одлука о томе зависити од политичке воље у Београду и Новом Саду.
- То питање ће се решавати кроз шест расправа о новом закону о радиодифузији, које почињу следеће седмице - указује Јањић и додаје да када закон уђе у скупштинску процедуру, „могуће је да ће се ствари поставити другачије него што је предложено“.

Антрфиле : Могући сукоби надлежности

Раде Вељановски, професор ФПН-а и један од аутора Закона о радиодифузији, каже за Данас да уколико би се оформило посебно регулаторно тело за Војводину, дошло би до компликација, јер би се „гушио“ радиодифузни систем.
- Сада не би било добро да се оснује такво тело, јер је РРА расподелила скоро све фреквенције, тако да таква агенција не би имала шта да ради. Када би постојала два регулаторна тела, на покрајинском и националном нивоу, неминовно би долазило до сукоба око надлежности - објашњава Вељановски.

Јелена Диковић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси