Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Потребна ефикаснија примена Споразума о безбедности новинара
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

15. 06. 2017.

Извор: Бета

Потребна ефикаснија примена Споразума о безбедности новинара

Представници новинарских и медијских удружења затражили су данас да Споразум о сарадњи и мерама за подизање нивоа безбедности новинара коначно мора почети да се примењује, док је заменик републичкој јавног тужиоца Бранко Стаменковић тврдио да се Споразум примењује.

"Изгледа да је држава потписивањем Споразума сматрала да је посао завршила. Ми на то не пристајемо, већ захтевамо да се потписано почне примењивати. Најмање што очекујемо је да власт престане са креирањем атмосфере у којој је хајка на новинаре могућа и пожељна", рекао је председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Славиша Лекић на конференцији "Медијске слободе и безбедност новинара у Србији – шта је следећи корак".

Наведени Споразум потписали су крајем децембра месеца прошле године представници републичког тужилаштва, МУП-а Србије и новинарских и медијских удружења.

Петар Јеремић из Удружења новинара Србије рекао је да чињеница да се нико из МУП-а Србије није појавио на данашњем скупу представља јасну поруку државе новинарима и медијима. Он је апеловао на новинаре, а нарочито оне на локалу, да не ћуте о претњама које добијају.

Уредник Јужних вести из Ниша Предраг Благојевић оценио је да је Споразум само изговор за власт да пред ЕУ могу да кажу: "Ето, сарађујемо", а да у ствари не желе да га примене.

Адвокат Милош Стојковић рекао је да се питање заштите новинара не сме схватити као питање "штриклирања" преговарачких поглавља, већ као питање које је од суштинског значаја за демократизацију друштва.

Заменик републичког јавног тужиоца Бранко Стаменковић рекао је да је комуникација између потписника Споразума успостављена, а формирана је и радна група која прати примену Споразума и која је до сада одржала три састанка.

"Јако је важно нагласити да добра воља апсолутно постоји и ми смо испунили или испуњавамо сваку тачку потписаног Споразума. Дакле, систем је постављен, а радна група ће реаговати ако буду уочене неправилности", казао је Стаменковић.

Додао је да и новинари морају да разумеју да није могуће увек дати све податке из истраге из разних разлога, не због завереничког приступа, већ је реч о поштовању закона.

Конференцију су организовали Независно друштво новинара Војводине, ОЕБС и Амбасада Аустралије у Београду.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси