Вести
29. 08. 2017.
ОЕБС: Трампове изјаве о медијима дубоко проблематичне
Актуелне изјаве о медијима председника САД Доналда Трампа изазивају дубоку забринутост, наводи се у писму Харлема Десира, представника за медије ОЕБС, упућеног државном сектретару САД Рексу Тилерсону.
Поводом протеста у Финиксу, 22 августа, председник Трамп је оптужио медије да су истински непоштени, лажни, лоши и непоштени, да измишљају пиче и продубљују поделе у друштву.
"Тражим од администрације да се уздржи од таквих напада на медије. Изјаве председника САД дубоко су проблематичне", наглашава у писму Харлем Десир.
"Оне деградирају есенцијалну улогу коју медији имају у сваком демократском друштву присиљавалићи владе да развијају и нуде платформу за различите гласове", рекао је Десир.
Поред подривања кредибилитета медија, такве изјаве, а посебно оне које идентификују медије као непријатеље народа, такође би могле да учине до новинаре рањивим и метама насиља и злостављања, додао је он.
Десир је даље нагласио да су изјаве посебно забрињавајуће, имајући у виду дугогодишњу позицију САД као једног од светских лидера у одбрани слободе говора и слободе штампе.
Представник ОЕБС-а је нагласио да такве изјаве могу имати шири међународни утицај, с обзиром на све веће претње за слободу медија у читавом региону ОЕБС-а и шире.
Десир је, у писму упућеном државном секретару Тилерсону, такође приметио да су изјаве председника Трампа у супротности са међународним обавезама САД о слободи медија, као и са заштитом у складу са Првим амандманом америчког Устава.

Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.