Саопштења
28. 11. 2025.
УНС: Неприхватљива дискриминација медија у Суботици
Удружење новинара Србије (УНС) протестује због непозивања појединих локалних медија у Суботици на јучерашњу свечаност у Градској кући, на којој је Фондација „Иштван Пастор“ доделила награде председнику Србије Александру Вучићу и премијеру Мађарске Виктору Орбану.
Према наводима суботичких новинара, градски Медија центар није им проследио позив, па се нису могли акредитовати, док су догађај пратили поједини београдски медији и поједини мађарски локални медији.
Новинарка Фондације “Слобода штампе”, која извештава за Слободни Мађар Со, Маргарета Томо, изјавила је за Маглочистач да локални новинари нису пуштени у Градску кућу јер нису били на списку.
„Обично се овакве ствари не дешавају. Ми редовно добијамо позиве. Било је неких ситуација да нисмо, али да на овакву врсту догађаја, где се састају два државника, нисмо сви позвани – то је до сада невиђено“, рекла је Томо.
УНС подсећа да ово није први пут да поједини суботички медији не добију позиве на важне догађаје који се организују у овом граду и позива представнике градских институција у Суботици да прекину праксу селективног позивања медија на конференције.
УНС истиче да је Законом о јавном информисању и медијима забрањена непосредна и посредна дискриминација уредника медија, новинара и других лица у области јавног информисања, те да се слобода јавног информисања не сме повређивати злоупотребом службеног положаја и јавних овлашћења.

Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.