Насловна  |  Шта радимо  |  Музеји Србије - десет дана од 10 до 10  |  Програм за 13. мај 2015. године - „Музеји Србије, десет дана, од 10 до 10“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Музеји Србије - десет дана од 10 до 10

Извор: www.icomserbia.rs

Програм за 13. мај 2015. године - „Музеји Србије, десет дана, од 10 до 10“

Програм за 13. мај 2015. године

Београд (само отварања изложби и посебни програми)

12:00 Археолошка збирка Филозофског факултета – стручно вођење кроз поставку

12:00 Музеј Вука и Доситеја – предавање „Конзерватори – чувари наслеђа“, Ненад Никитовић, конзерватор Народног музеја

13:00 ПТТ музеј – стручно вођење кроз сталну поставку

14:00 ПТТ музеј – стручно вођење кроз изложбу 160 година од увођења телеграфског саобраћаја у Србији

16:30-18:00 Централни институт за конзервацију – Кроз кључаонице атељеа. Све што нисте знали о конзервацији, а нисте имали кога да питате!

17:00-21:00 Галерија фресака – пројекције филмова о средњовековном наслеђу

17:00 ПТТ музеј – стручно вођење кроз сталну поставку

18:00 ПТТ музеј – стручно вођење кроз изложбу 160 година од увођења телеграфског саобраћаја у Србији

18:00 Музеј позоришне уметности Србије – Театротека: Лажа и паралажа

19:00 Завод за проучавање културног развитка – отварање изложбе Трагом жичких икона

19:00 Етнографски музеј – предавање Мирослава Лазанског „Пропаганда у рату“

***

 

Нови Сад (само отварања изложби и посебни програми)

10:00 Арсенал на Петроварадинској тврђави (Музеј града Новог Сада) – стручно вођење кроз Подземне војне галерије

12:00 Галерија Матице српске – стручно вођење кроз изложбе Светлост у мраку Првог светског рата и Рубенсови кругови и Предах уз уметност са Теглас баром

12:00 Покрајински завод за заштиту природе – пројекција филма „Коњи Крчединске аде“

13:00 Музеј савремене уметности Војводине – стручно вођење кроз изложбу

16:00 Арсенал на Петроварадинској тврђави (Музеј града Новог Сада) – стручно вођење кроз Подземне војне галерије

17:00 Музеј Војводине (Дунавска 35) – креативне радионице за децу „Рукописане књиге“

18:00 Галерија Матице српске – стручно вођење кроз изложбе Светлост у мраку Првог светског рата и Рубенсови кругови и Слатко АРТ поподне са Еуген чоколадама

18:00 Спомен-збирка Павла Бељанског – ауторско тумачење поставке Дела стара један век: ратни сликари из колекције Павла Бељанског

18:00 Арсенал на Петроварадинској тврђави (Музеј града Новог Сада) – стручно вођење кроз Подземне војне галерије

20:00 Музеј Војводине (Дунавска 35/37) – стручна вођења кроз сталну поставку

20:00 Галерија Матице српске – Циклус 6 музејских тема: Хероји културне баштине Јован Севдић, конзерватор

***

 

Рума

10:00-22:00 Завичајни музеј – стална поставка и изложбе О рату и устанку и Ћилими и узорци ткања из Музејске збирке

***

 

Сремска Каменица

10:00-16:00 Спомен-збирка Јован Јовановић Змај

Сремска Митровица

10:00-22:00 Музеј Срема, Стална историјска поставка – Стручна вођења кроз поставку

10:00-16:00 Музеј Срема, Стална историјска поставка – Ликовна радионица одељења историје уметности

10:00-22:00 Музеј Срема, Стална археолошка поставка – Стручна вођења кроз поставку 17:00-22:00 Лапидаријум Музеја Срема – Радионица грнчарије

 17:00-22:00 Лапидаријум Музеја Срема – Радионица светиљки

17:00-22:00 Лапидаријум Музеја Срема – Радионица мозаика Сремски Карловци

10:00-18:00 Завичајна збирка – стална поставка

Шид

10:00-18:00 Музеј наивне уметности „Илијанум“ – поставка слика Илије Башичевића Босиља

12:00 Галерија слика „Сава Шумановић“ – Стручно тумачење сталне поставке

16:00 Галерија слика „Сава Шумановић“ – Стручно тумачење сталне поставке

19:00 Галерија слика „Сава Шумановић“ – Концерт – отварање музичког фестивала Еуфонија, Музичка школа „Филип Вишњић“ Шид

***

Бела Црква

10:00-18:00 Музеј и Историјски архив – изложба Руска емиграција у Белој Цркви између два Светска рата

19:00 Музеј – отварање изложбе Знаменити људи мале вароши

Вршац

10:00-22:00 Конкордија – изложбе: Хроника Вршца, Хладно оружје из збирки Градског музеја, Изложба Слика и цртежа Јавор Рашајски, Изложба фотографија Станислава Валнохе „Моја дивна Чешка и Србија“

Апотека на степеницама – изложбе: Од праисторије до средњег века, Историја

здравствене културе југоисточног Баната, Медаље из збирки Градског музеја

(уобичајено радно време)

 

Идвор

10:00-22:00 Завичајни музеј Михајла Пупина – изложба Михајло Пупин стваралачка координација

Зрењанин

10:00-22:00 Салон Савремене галерије Уметничке Колоније Ечка–Зрењанин – изложба

Драгослав Стојановић Сип знак, порука, смисао

10:00-22:00 Народни музеј – изложбе Преглед историје Зрењанина, Где сви ћуте оне говоре и Коло српских сестара – поклоњена колекција

19:00 Народни музеј – „Wхискy – ватра из воде“ прича о вискију. Аутор је новинар Александар Жикић

Панчево

10:00-22:00 Народни музеј – изложбе У име народа! и Др Миховил Томандл–

заштитник културне баштине

***

 

Врбас

10:00-22:00 Музејска збирка – Ликовна колонија „Од 10 до 10“

10:00-22:00 Ликовна галерија Културног центра – изложба радова професора и асистената Академије класичног сликарства Универзитета ЕДУКОН

10:00-22:00 УР „Коктел Салон Шишмиш“ – изложба: Алан Форд цитати

10:00-18:00 ОШ „Петар Петровић Његош“ – изложба Трећа година Прве осмолетке

11:00 Плато испред Музејске збирке – Радионица „Школица – цртица“

18:00 Реформаторска црква – Промоција: Књига о Врбасу, Фридрих Лоц, превео и приредио Томислав Бекић, о књизи говоре проф. др Бранко Бешлин, Филозофски факултет у Новом саду и доц. др Михаел Антоловић, Педагошки факултет Сомбор. У програму учествује Градски хор Врбаса

Суботица

10:00-18:00 Градски музеј – изложбе У огледалу времена српско грађанско друштво на размеђу векова кроз Збирку др Јована Милекића, Збирка стакла Музеја Словеније (19-20. век), Тхе Натуре оф Арт Ноувеау и Архитектура и мода

***

 

Бор

10:00-18:00 Музеј рударства и металургије – стручно вођење кроз изложбу „Чувајте ми Југославију“

12:00-16:00 Галерија „Бакар“ – Графичка радионица – израда линореза

19:00 Музеј рударства и металургије – промоција публикације „1903. Бакарни рудник Свети Ђорђе, Бор“ (13. мај у 19:00)

Зајечар

10:00-22:00 Народни музеј – Стручно вођење кроз сталну поставку

Кладово

10:00-22:00 Археолошки музеј Ђердапа – изложбе Величанствено је стајати на обали Дунава…/Магнум ест старе ин Данубии рипа… и 1964-2014-2015: Пет деценија пројекта Ђердап

Књажевац

10:00-16:00 Завичајни музеј – Изложба слика и цртежа Лазара Возаревића

10:00-12:00 Музеј града у Кући Аце Станковића – лични предмети и амбијент епохе

18:00-22:00 Завичајни музеј – Изложба слика и цртежа Лазара Возаревића

18:00-22:00 Завичајни музеј – Смотра археолошког филма 18:00-20:00 Музеј града у Кући Аце Станковића – лични предмети и амбијент епохе Петровац на Млави

10:00-18:00 Завичајни музеј – археолошка поставка Беловоде нова открића

Пирот

10:00-18:30 Музеј Понишавља – стална поставка

12:00-13:00 Музеј Понишавља – Радионица за децу Мали кустос

 

Пожаревац

10:00-22:00 Народни музеј – 70 година победе

10:00-22:00 Галерија савремене уметности – Нови поглед – аутори Иван Павић, Славица Марковић, Оливера Гаврић-Павић

10:00-22:00 Народни музеј – археолошка поставка и лапидаријум

10:00-22:00 Галерија Миодрага Марковића – поставка слика

10:00-22:00 Музеј културне историје – поставка примењене уметности

10:00-22:00 Кућа Добрњчевих – поставке Пожаревачки мир, Оружје устаника И и ИИ српског устанка и ентеријер српске куће с почетка 19. Века

10:00-22:00 Етно парк на Тулби – изложба на отвореном (објекти народног градитељства)

10:00-22:00 Шатор посвећен Пожаревачком миру 1718 – поставка оригиналних предмета и фотокопија докумената везане за овај догађај

Смедерево

10:00-22:00 Музеј у Смедереву –изложба Џинови леденог доба

10:00-22:00 Историјски архив – поставка Смедерево у излогу

***

 

Александровац

10:00-22:00 Завичајни музеј Жупе – Историјски развој Жупе александровачке

 Аранђеловац

10:00-22:00 Народни музеј – поставка Миленијуми

17:00 Народни музеј – Предавање Милана Стојановића, истраживача сарадника Астрономске опсерваторије у Београду „Милутин Миланковић и астрономија“

20:00-22:00 Народни музеј – Телескоп испред Музеја

Јагодина

10:00-22:00 Музеј наивне и маргиналне уметности – 55 година МНМУ Изложбена и

издавачка делатност МНМУ 1960-2015

Краљево

10:00-22:00 Народни музеј – изложба 41. дечји мајски ликовни салон и Милорад

Јовић, први управник Народног музеја у Краљеву

18:00 Народни музеј – Ауторско вођење кустоса Слађане Спасић и Олега Романова кроз изложбу Милорад Јовић, први управник Народног музеја у Краљеву

19:00 Народни музеј – Солистички концерт Ивана Благојевића (труба) уз корепетицију мр Петра Илића

Крушевац

10:00 Народни музеј – „Дечје одевање у старом Крушевцу“, едукативна радионица за ученике основних школа

10:00-22:00 Народни музеј – стална поставка

10:00-22:00 Кућа Симића – стална поставка

Параћин

10:00-22:00 Завичајни музеј – стална поставка

10:00-16:00 Завичајни музеј – Радионица за децу „Мали археолози“

18:00 Завичајни музеј – Изложба дечијих радова Музеј као инспирација

Чачак

10:00-22:00 Народни музеј – стална поставка и изложба цртежа и кратких прича Два лица истога

***

 

Врање

10:00-22:00 Галерија Народног музеја – стална поставка и изложбе Споменици и спомен обележја антифашизму, Традиционални накит од перли из Горње Пчиње, Таваница са осликаном представом Таковског устанка из 1881.

13:00-15:00 Галерија Народног музеја – Радионица за децу „Обичаји некад и сад“

19:00 Галерија Народног музеја – Мај месец музике, концерт Зорана Имшировића (клавир)

Лесковац

10:00-22:00 Народни музеј – Нова стална поставка и Међународна изложба графика

11:00-13:00 Градска кућа – Упознајмо Музеј. ПоwерПоинт презентација за ученике основних школа

16:00 Народни музеј – Радионица „Мозаик“

18:00 Народни музеј – Смотра археолошког филма

Ниш

10:00-22:00 Галерија „Србија“ – Музеј виртуелне имовине, мултимедијална изложба Душана Тодоровића

10:00-22:00 Галерија „Павиљон“ – Ваздух и снови омаж Гастону Башлару, изложба објеката и инсталација Иване Драгутиновић Соколовски и Елизабете Маторкић

10:00-22:00 Салон 77 – Теорија јединства, изложба цртежа Војислава Радовановића

12:00 Народни музеј Ниш – Ауторска вођења кроз изложбе кустоса археолошке, нумизматичке и епиграфске збирке

14:00 Народни музеј Ниш – Ауторска вођења кроз изложбе кустоса археолошке, нумизматичке и епиграфске збирке

18:00 Логор „12. фебруар“ – Беседници – ОСВАЈАЊЕ СЛОБОДЕ

18:00-22:00 Галерија „Синагога“ – Стрип изложба, предавање и радионица стрипа

20:00 Стрипарница Јужни Даркwоод

Логор „12. фебруар“ – Предавање „Приче из шкриње – заборављене приче нишког Народног музеја“

Прокупље

10:00-22:00 Народни музеј Топлице – изложба Топлица у Другом светском рату

10:00-17:00 Народни музеј Топлице – Радионице и играонице са ученицима основних и средњих школа

10:00-13:00 Народни музеј Топлице – Предавање ,,Други Гвоздени пук 1915. године“

18:00 Народни музеј Топлице – Најстарији суграђани у гостима – станари Дома за смештај и негу старих лица ,,Прокупље“ у Народном музеју Топлице

19:00 Народни музеј Топлице – Театар у Музеју: позоришна представа ,, Сироти, мали хрчки“

Плочник код Прокупља 10:00-18:00 Архео парк Плочник – реконструкција становања неолитских заједница

***

 

Бања Ковиљача

10:00-22:00 Меморијална галерија битке на Дрини 1914 – стална поставка

Ваљево 10:00-22:00 Галерија Народног музеја Ваљево – изложба Ваљево 1914–1915, град болница

 Нови Пазар

10:00-22:00 Музеј „Рас“ – стална поставка 19:00 Музеј „Рас“ – Смотра археолошког филма

Прибој

10:00-22:00 Завичајни музеј – Шест снова у две ноћи, шест изложби у једном простору

Пријепоље

10:00-22:00 Музеју Пријепољу – изложбе И овај камен земље Србије и Из збирке

Историјског архива у Пожаревцу

10:00-22:00 Кућа Јусуфагића – поставка Рахатлуку краја нема

10:00-22:00 Католичка црква – поставка фотографија Католичка црква у Пријепољу

Ужице

10:00-22:00 Народни музеј – Ужице настанак и развој, Василије Васа Доловачки Слике и цртежи

10:00-18:00 Јокановића кућа – стална поставка 1

0:00-18:00 Хидроцентрала под Градом Кадињача код Ужица

10:00-17:00 Спомен-комплекс Кадињача

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси