Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Репортери без граница позивају Европску комисију да борба против руске пропаганде буде део приступних преговора Србије
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

20. 09. 2023.

Аутор: Уна Грекуловић Извор: Цензоловка

Репортери без граница позивају Европску комисију да борба против руске пропаганде буде део приступних преговора Србије

Позивамо Европску комисију да буде чврста и да обезбеди да мере за унапређење поузданости информација у српским медијима и за борбу против пропаганде, посебно руске, буду део приступних преговора. Ове две теме морају бити укључене у пакет „проширења” и у извештај о владавини права који је сада проширен и на кандидате за чланство у ЕУ, рекао је Павол Салај, шеф одељења за Европску унију и Балкан Репортера без граница.

Након почетка рата у Украјини видљив је појачан утицај проруског медијског садржаја у Србији, саопштавају Репортери без граница (РБГ), а Влада Србије, иако има контролу над великим делом медијске сцене, не подстиче поузданије вести и информације како би решила проблем руске пропаганде.

Упркос томе што је кандидат за чланство у Европској Унији, у којој су забрањени руски пропагандистички медији, Србија одуговлачи са реформом медијске регулативе на коју се пред Европском комисијом обавезала да ће спровести, наводе РБГ.

Репортери без граница осврћу се и на нацрт закона о јавном информисању и медијима који је тренутно на јавној расправи за који наводе да не решава проблем недостатка новинарске етике на српским телевизијским каналима. Овај нацрт, напомињу, наишао је и на оштре критике новинарских удружења из Србије.

„Шокантно је да Влада Србије, која званично каже да жели у ЕУ, толерише, па чак и подстиче, ширење руске пропаганде путем провладиних медија. Позивамо Европску комисију да буде чврста и да обезбеди да мере за унапређење поузданости информација у српским медијима и за борбу против пропаганде, посебно руске, буду део приступних преговора. Ове две теме морају бити укључене у пакет ’проширења’ и у извештај о владавини права који је сада проширен и на кандидате за чланство у ЕУ”, рекао је Павол Салај, шеф одељења за Европску унију и Балкан Репортера без граница.

Како наводе РБГ, у марту ове године је Центар за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА) идентификовала два провладина канала, ТВ Пинк и ТВ Хепи, који су посебно посвећени „манипулисању информацијама у ширењу руске ратне пропаганде”.

У емисији „Актуелности” на Хепи ТВ, једној од најгледанијих емисија у Србији, новинари коментаришу видео-снимке из руских и западних извора, који су извучени из контекста и чију аутентичност не доводе у питање, наводе РБГ. У емисији се чак користи и руска пропагандна терминологија, „специјалне операције” и „присилна мобилизација”, што се односи на рат у Украјини, а у априлу 2023. током „Актуалности” емитован је исечак из видео-снимка изјаве заробљеног украјинског војника.

Иако је у провладиним медијима било недавних застоја са руском пропагандом, Репортери без граница сматрају да то пре одражава озбиљност проблема него почетак трајног решења.

Телевизија Пинк је, пре него што су се у Србији у мају десиле две масовне пуцњаве, била један од водећих емитера проруских ставова, након чега је направила уреднички заокрет и сада заузима прозападну линију, коју је отворено подржао власник Пинка Жељко Митровић, стоји у тексту РБГ. Ову наглу промену Репортери без граница оцењују као наметнуту са врха и симптоматичну због начина на који је новинарима ускраћена уређивачка независност, због чега су приморани да служе пословним и политичким интересима.

Репортери без граница од 2022. године позивају власт у Србији да преузме све што је у њеној моћи како би се ојачала независност и поузданост медија. Препоруке РБГ се заснивају на мерама заштите независности медија од било каквог политичког уплитања и усвајање механизама попут Иницијативе поверења новинара, коју су РБГ покренули 2021. године, наводи се у њиховом тексту.

Србија је рангирана на 91. месту од 180 земаља у Светском индексу слободе медија Репортера без граница за 2023. годину.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси