Вести
26. 01. 2013.
Полиција није имала услове за расветљавање убиства новинара
Интервју: Веран Матић, председник Комисије за разматрање чињеница до којих се дошло у истрагама које су вођене поводом убиства новинара
Комисија за разматрање чињеница до којих се дошло у истрагама које су вођене поводом убиства новинара, како се званично зове тим формиран одлуком Владе Србије, а којем председава Веран Матић као иницијатор његовог оснивања, у понедељак почиње са радом.
У њеном саставу су новинари, полицајци и припадници БИА чији је задатак да помогну расветљавање убистава новинара Славка Ћурувије, Милана Пантића и Даде Вујасиновић. Десеточлана комисија, чији чланови неће бити плаћени за овај рад, израдиће правилник по коме ће радити, а за седнице су им на располагању просторије владе, МУП-а и БИА.
Имаће овлашћења да формирају различита тела која би им могла помоћи у њиховом раду, као и да у том циљу ангажују појединце укључујући и експерте из иностранства.
„Радићемо паралелно на неколико нивоа: прикупљање свих расположивих података о досадашњим истрагама и анализа истих, прављење извештаја о пропустима и опструкцији и слично. Истражни тимови наставиће рад на истрагама, а формираће се експертски тимови за поједине области и специфичне аспекте случајева”, каже Матић за „Политику”.
Због чега у комисији нема представника тужилаштва или адвоката породица убијених новинара?
Сви они за које се процени да могу помоћи остваривању циља због којих је комисија формирана биће укључени у њен рад у најадекватнијим облицима. Комисија није тело које има амбицију да у потпуности заокружи рад на овим случајевима, мислим да је то једноставно немогуће, већ је тело које треба да помогне да дође до судског епилога. Тужилаштво ће бити обавештавано о свим радњама и налазима комисије који су релевантни за улогу коју тужилаштво има.
Изјавили сте да данас постоји политичка воља за решавања убистава новинара, да ли то значи да је у време минулих влада није било?
Свакако није било довољно. Исти предлог пренео сам председнику Тадићу. И поред позитивне реакције није дошло до формирања комисије. Могуће да су били други приоритети, а веома често нема довољно разумевања за то колико је важно елиминисати некажњивост у случајевима убистава заговорника слобода и представника медија. То није само обично убиство, већ је то снажна порука која представља претњу целом друштву. Прошле године су и УН прогласиле Дан борбе против некажњивости и позвале земље да се супротставе некажњивости и установе механизме за откривање убиства новинара јер су проценти неоткривених убистава невероватни у свету, а тренд насиља над новинарима у успону. Све ово говори да је потребно поред постојећих институција креирати и иновативне начине како би се дошло до истине о убиствима и како би били кажњени и убице и налогодавци јер је то једини пут којим се може смањити количина насиља над новинарима.
Ако постоји политичка воља, да ли је било неопходно формирати комисију или је требало пустити тужилаштво и полицију да дају све од себе на решавању ових убистава?
Мислим да не живимо у толико уређеном друштву у којем институције беспрекорно раде да би могао да се примени овај принцип који сугеришете. Веома често је неопходно укључити у реализацију компликованих ситуација и ширу заинтересовану заједницу. Потребно је често формирати тела која ће снажно лобирати, усмеравати, подстицати, одржавати пажњу, омогућавати професионалцима да буду заштићени од политичких промена, интереса, и других ометања. Мислим да се ни ми новинари нисмо претргли да кроз своје дневне активности битније утичемо да се раније разоткрију убице и налогодавци. Можда не можемо сами појединачно, али због важности циља чинило ми се да морамо да учинимо више од онога што су наше уже дефинисане обавезе. Мислим да је важно што су у комисији Љиљана Смајловић, као блиска сарадница Славка Ћурувије која је говорила на његовој сахрани када је и за то требала храброст, Весна Малишић, која је колегиница али и пријатељица Даде Вујасиновић, и Бранислав Јовановић, који је и колега али и пријатељ Милана Пантића. Верујем да треба да укључимо све капацитете јер је ово и битка за дигнитет и наше професије али убеђен сам и за професионалце у полицији који нису имали све услове за рад на овим случајевима.
Ако бивши начелник РДБ Радомир Марковић може да пружи корисне информације за расветљавање убиства Славка Ћурувије, може ли га комисија мотивисати да то уради?
Комисија нема мандат за нагодбе и преговоре, нити постоји законска могућност да комисија било кога на било који начин охрабрује да учествује у процесу. То је искључива уставна надлежност правосудних органа.
О бомбардовању РТС-а и покушају убиства Дејана Анастасијевића
Шта мислите о иницијативи да се ова комисија бави и утврђивањем околности погибије радника РТС-а током рата 1999. године?
Ова тема ће бити већ на првој седници комисије у понедељак. Ја лично не видим ниједан разлог да се мандат комисије не прошири и на овај случај као и на низ других случајева који су у вези са еклатантним примерима насиља над новинарима те и покушаје убистава, као што је то био случај са колегом Дејаном Анастасијевићем.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.