Вести
28. 01. 2013.
Петковић: Закони у марту
Министар културе и информисања Србије Братислав Петковић најавио је данас да ће у скупштинску процедуру до краја марта ући закони који ће регулисати питања јавности и недозвољеног обједињавања влаништва у медијској сфери, стабилног финансирања јавних сервиса, изласка државе из медија, као и друга витална питања у медијској сфери.
"Рокови који су постављени у Акционом плану су веома кратки и мора се имати у виду да је изгубљено седам месеци у изборној процедури", оценио је Петковић на јавном слушању о медијским слободама пред скупштинским одбором за културу и информисање.
Уз велике напоре, нагласио је Петковић, ми ћемо испунити те рокове које нам је претходна Влада одредила.
Он је додао да ће за неколико дана почети јавна расправа о предложеним законским текстовима, наглашавајући да није лако
доћи до предлога који су свима прихватљиви, јер су "у медијима представљени различити интереси".
"Мора се наћи компромис, јер сви имамо заједнички интерес и циљ - слободу медија и новинара", истакао је Петковић.
Он је најавио да ће Влада, кроз законска решења, омогућити да држава помогне медијима, јер се не сме дозволити да нестану писани медији и истакао да ће помоћ бити доступна свима под једнаким условима, на транспарентан начин.
У складу са опредељењем да се неће мешати у уређивачку политику ни директно, ни индиректно, држава се повлачи из медија, истакао је Петковић и напоменуо да су предузети кораци да се уклоне колизије у законима које су омогућавале да се овај принцип крши.
Петковић је оценио да нова власт не утиче на медије, већ би се могло рећи да је под "свакодневном оштрицом медијске критике".
"Власт неће гушити слободу медија и све ће чинити да сачува право на слободно мишљење и слободно исказивање тог мишљења", рекао је Петковић.
Он је нагласио да су медији под финанијским притиском "онихкоји су их контролисали у прошлом
Према речима Петковића, задатак Владе је да нормативним средствима ограничи утицај моћника којима објективно информисање није ни на крај памети.
Петковић је рекао да ће циљ и друштвена оправданост борбе против корупције добити пун смисао када медији буду храбро и објективно информисали о корупцији и борби против ње.
Претходно је његов помоћник Драган Коларевић, гостујући на РТС-у, рекао да ће тај закон садржати три закона и да, према оцени стручњака, представља значајан корак напред у слободи медија.
Он је објаснио да је ту обједињен и закон о јавности и недозвољеном обједињавању власништва над медијима и да је, такође, регулисано питање рада страних дописника и страних дописништава. Говорећи о штампаним медијима, истакао је да је пронађен компромис, јер су у раду радне групе учествовали и представници асоцијације медија као посматрачи.
"Ако сам власник једног дневног листа и ако он добро и успешно ради, па оснујем још један лист и достигнем тираж такав да пређем 50 одсто од укупног просечног тиража свих медија у претходној години, онда је то дозвољено, али ако купим још један добар лист, па том куповином пређем 50 одсто, онда то није дозвољено", објаснио је Коларевић.
Он је најавио и обавезу, када је реч о јавности рада, објављивања великих спонзора и донатора и додао да је у области електронских медија тај праг нешто нижи и износи 35 одсто.
"Можете да имате једну националну фреквенцију и да купите један локални медиј и један регионални медиј и да не пређете 35 одсто", објаснио је помоћник министра.
Он је рекао да је опредељење владе да се држава повлачи из медија и да се Танјуг мора трансформисати. Танјуг као државна агенција до сада не угрожава рад других приватних агенција, али и ту следи трансформација и урађено је више модела, рекао је Коларевић.
Он је навео да у Француској постоји занимљиво решење, према којем 60 одсто агенције Франс прес зарадјује на тржишту, док за осталих 40 одсто има уговоре са државом.
Коларевић је рекао да се сада ради на два законска текста - закону о електронским медијима и да постоји и нацрт закона о јавним телевизијским сервисима.
"Задатак је да следећег четвртка са људима из Радио-телевизије Србије и Радио-телевизије Војводине покушамо да нађемо модел који ће функционисати", најавио је Коларевић.
Према његовим речима, рок за улажење у скупштинску процедуру закона је до краја марта.
"Морамо да испоштујемо законе и медијске слободе и слободни медији су услов без кога нема уласка у ЕУ", рекао је Коларовић.
Упитан о истрагама и нерасветљеним убиствима новинара, Коларевић је одговорио да је политичко опредељење владе да се она расветле.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.