Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Ракић: Убиство Ћурувије може се брзо решити
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

01. 02. 2013.

Аутор: Ј. Јовановић, Н. Гаће Извор: Нови магазин

Ракић: Убиство Ћурувије може се брзо решити

Потпредседник Демократске странке Миодраг Ракић био је најближи сарадник Бориса Тадића док је био председник ДС и Србије, а данас је близак сарадник њеног новог председника Драгана Ђиласа.

 

У интервјуу за Нови магазин, Ракић је, одговарајући на бројна питања прокоментарисао и формирање Комисије за истраживање убистава новинара. Он је изразио задовољство што су у њој и чланови ранијег тима који су чинили БИА и Тужилаштво за организовани криминал.

Према његовим речима, случај Ћурувија може да се реши врло брзо пошто су крајем  2011. добијени подаци који објашњавају све околности везане за то убиство, фиксирани докази, а потом и обезбеђени кључни сведоци.

„Мислим да су се сада стекли услови да се настави тамо где смо ми стали и да се убиство Славка Ћурувије разреши, и да се то може учинити врло брзо. Напредак је остварен и у истрази убиства Милана Пантића: Са жаљењем морам да констатујем да смо најмање одмакли код Даде Вујасиновић, иако смо покушавали да разјаснимо одређене нејасноће, али због протека времена и неспремности неких људи да сведоче нисмо успели да направимо значајнији помак у истрази“, казао је Ракић.

Говорећи о често помињаним везама државних функционера са нарокобосом Дарком Шарићем, Ракић је прецизирао да су домаће и стране тајне службе дошле су до сазнања о комуникацијама које су припадници клана Дарка Шарића остварили са високим државним функционерима

 „Неколико функционера у више наврата остварило је те комуникације и све су документоване. Сви су докази фиксирани. Ми у том тренутку нисмо истраживали те комуникације да не бисмо клану показали колико знамо“, рекао је Ракић.

Ракић је одбио да наведе имена тих државних функционера, али је нагласио да су контакти остварени 2008. и 2009, као и да су „службе врло професионално урадиле посао“.

Разјашњавање тих комуникација могло је да уништи могућност лоцирања, привођења Дарка Шарића и озбиљне финансијске истраге, казао је Ракић подсећајући на 2006. када је „држава решила да похапси све људе који су комуницирали са Ратком Младићем“:

„После тога Младић је променио начин скривања и тражили смо га још пет година“, казао је Ракић.
 
Податке и доказе о везама са Шарићем, додао је, треба презентовати када финансијске истраге буду готове, а он у притвору.

„Место где треба да се обелодане је судница Специјалног суда“. Према Ракићевим речима, претходна власт се бавила и корупцијом, али пре свега борбом против организованог криминала који ствара амбијент за корупцију.

„Ниједна држава није успела да се избори са корупцијом ако се пре тога није изборила са организованим криминалом. А није истина да се нисмо борили против корупције, споменућу само неколико случајева: Азотара, Београд филм, Слап, то јест Пурић – то су злоупотребе у приватизацији. Ту су Краба, Митросрем, Станај, Колубара, а у крајњем случају злоупотребе везане за изградњу путева“, казао је Ракић и додао да су отворени случајеви Агробанка, Нибенс, Галеника.

„Наша идеја била је да процесуирамо све оне који су учествовали у приватизацији стављајући своје финансијске инструменте на располагање људима који су прали кокаински новац. На тај начин дошли бисмо до резултата којима ова влада тежи, с тим што је оптужба да је неко учествовао у прању кокаинског новца много тежа од оптужбе да је учествовао у криминалним приватизацијама“, казао је Ракић.

Та стратегија захтева више времена за испитивање токова новца, али гарантује сигурнију осуду, навео је он.

Говорећи о значају борбе проитив организованог криминала Ракић је казао и да се свет данас суочава са новим типом и тог криминала и криминалаца.

 „Ти људи беспрекорно говоре више језика, познају економију, међународно и привредно право, нове технологије, прошли су одговарајуће школе. Када је реч о плаћеним убицама, то су људи који махом имају озбиљно ратно искуство и обуку из претходног дела свог живота. Они које препознајете на улици или у кафићу нису претња националној безбедности“, рекао је Ракић у интервјуу за Нови магазин.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси