Вести
05. 02. 2013.
Вечита дигитализација
И даље се не зна када ће у Србији бити завршен процес дигитализације телевизије.
Заправо, зна се када је последњи рок у Европи да се с аналогног емитовања сигнала пређе на дигитално - 2015, али се наше надлежно министарство не усуђује да поново даје процене када би тај процес могао бити окончан.
Прича о дигитализацији код нас се досад сводила на то да се не зна „ко коси, а ко воду носи“. Причало се да смо, изузимајући Хрватску, били испред осталих земаља у региону по питању дигитализације, али...
Први рок који смо сами себи поставили био је април 2012. Али не, ми смо хтели то да завршимо када и чланице ЕУ. Иако је стручна јавност упозоравала да не постоје изгледи да се процес дигитализације заврши у том року, прошла влада Србије је до скоро последњег тренутка тврдила да ће „бити у року“.
Дошло је, потом, до промене плана. Уместо да се аналогни сигнал угаси истог дана на целој територији Србије, речено је да ће се то урадити по етапама.
После тога се више нико није усудио да даје рокове, али је тадашња надлежна државна секретарка Јасна Матић указивала да ће се прва фаза завршити током 2012, а коначан процес 2013. После је и та фаза била „померена“ за почетак ове године. И онда су Србију задесили избори.
Нови државни секретар за телекомуникације Стефан Лазаревић „мисли“ да ће прва фаза гашења аналогног сигнала бити следеће године, али ни он није зацртао одређени рок.
На основу његове приче, процес дигитализације телевизије у нашој земљи био је закочен. Сада се формирају радна тела, усвајају неки нови документи.
Уколико не пређемо до јуна 2015. на дигитални сигнал, а све земље у нашем окружењу буду завршиле тај процес, то би могло да доведе до збрке у радиодифузном систему. Па би онда Србија вероватно морала да трпи пенале од европских надлежних тела. Што се грађана тиче, они који имају кабловску телевизију не морају да брину о томе да ли ће остати без слике на ТВ уређајима, јер на њих неће утицати дигитализација.
Међутим, скоро 1,5 милион домаћинстава, који сигнал „хватају“ путем антене мораће да купе СТБ уређаје или посебне телевизоре како не би остали без пријема на ТВ апаратима. Једина предност у кашњењу дигитализације јесте што цена тих уређаја временом опада.
Коментари (1)
Остави коментар05.02.
2013.
JP ETV - "vodonosac"?!
Zna se u ovom slucaju tacno "ko kosi, a ko vodu nosi": "Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija vodi proces digitalizacije televizije u Republici Srbiji, u saradnji sa RATEL-om, RRA, i ETV-om. Takođe, Ministarstvo će u budućnosti blisko sarađivati sa emiterima, kao i proizvođačima i distributerima elektronske opreme." (Videti: http://www.digitalizacija.info/pomoc/).
ОдговориUmesto da JP "Emisiona tehnika i veze" "kosi", ono "vodu nosi".