Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Докази обезбеђени, још нико није спреман да буде сведок
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

11. 02. 2013.

Аутор: Тамара Марковић Субота Извор: Блиц

Докази обезбеђени, још нико није спреман да буде сведок

У истрази убиства новинара Славка Ћурувије (49) има нових доказа, али и даље нема сведока који би својим изјавама указали на извршиоце и налогодавце тог злочина.Прикупљени су веома битни материјални докази који скоро у целости расветљавају дешавања 11. априла 1999, непосредно пре убиства. Сведока који би поткрепили те доказе, међутим, још нема - каже за “Блиц” извор из Тужилаштва и наводи да прикупљени докази потврђују сумњу о директној умешаности ДБ.

 

 

Миодраг Ракић, координатор безбедносних служби у време Бориса Тадића, недавно је изјавио да је 2011. Влада добила податке који објашњавају околности убиства и да су обезбеђени докази.

Обезбеђени су и појединци вољни да сведоче, али да им Влада гарантује и безбедности њихових породица - изјавио је Ракић, објашњавајући да потенцијални сведоци нису прихватили гаранције тадашње владе јер су се ближили парламентарни избори. Ракић пак каже да су се сада стекли услови да се “настави тамо где смо ми стали и да се убиство Ћурувије разреши врло брзо”.

Потенцијалне сведоке, према сазнањима “Блица”, Тужилаштво тражи међу особама из тадашње структуре ДБ који су били упознати или су били укључени у операцију “Ћуран”, односно у тајно праћење Ћурувије а могли би да повежу доказе са налогодавцима и убицама.

Међу доказима прикупљеним последњих година јесте и провера листинга базних станица мобилне телефоније.

Тако је утврђено да је Милан Радоњић (54), тадашњи шеф београдског центра ДБ, наређења о праћењу Ћурувије на дан убиства издавао из тадашње централе ЈУЛ на Дорћолу. Он је у исказу тврдио да је на дан убиства био код мајке због Ускрса, али је провером базних станица утврђено да је био у Венизелосовој 31 (некада Ђуре Ђаковића), где се налазила централа странке Мире Марковић.

На дан убиства Ћурувије за спорни “голф” је био задужен Ратко Ромић. Појавили су се сведоци који су са Ромићем видели и Мирослава Курка. Преко базних подстаница утврђено је да су Ромић и Курак били у близини Светогорске у време кад је Ћурувија убијен. Ромић је у то време користио свој мобилни телефон, а Курак телефон који је добио од Милорада Вучелића, функционера СПС, у чијем је обезбеђењу тада радио.

Ко су могући сведоци сарадници

Држава је преговарала са Радомиром Марковићем (67), тадашњим шефом ДБ, осуђеним на 40 година због убиства четворице чланова СПО на Ибарској магистрали, убиства Ивана Стамболића и атентата на Вука Драшковића на Ибарској и у Будви.

Марковић је и сам говорио неформално да има сазнања о убиству Ћурувије. Један од кандидата за сведока сарадника може бити и Стеван Баста (56), бивши шеф 3. одељења за екстремизам Центра ДБ у Београду, сада осуђен првостепено на седам година због логистичке подршке убицама из ЈСО при атентату на Драшковића у Будви. Баста је тад као помоћник шефа 3. одељења био укључен у праћење Ћурувије и директно је добијао извештаје од тадашњег оперативца Предрага Гикића (51), задуженог за Ћурувију. Ако пресуда Басти постане правоснажна, Тужилаштво му уз погодбу о смањењу казне може понудити статус сведока сарадника.

Један од кандидата за сведока сарадника је и Веселин Лечић (52), заменик шефа београдског ДБ, који је касније био заменик команданта ЈСО за обавештајне послове, а сада му се суди због побуне ЈСО.


Коментари (1)

Остави коментар
пон

11.02.

2013.

Natasha Stojanovic [нерегистровани] у 17:16

Demantuju sebe

Zar nije pre neki dan pisalo da ce Rade Markovic da bude svedok?!!.. Strasno..

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси