Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Врховно јавно тужилаштво тражи списе предмета у вези са ослобађајућом пресудом у случају убиства Славка Ћурувије
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

05. 02. 2024.

Врховно јавно тужилаштво тражи списе предмета у вези са ослобађајућом пресудом у случају убиства Славка Ћурувије

Врховно јавно тужилаштво затражиће списе предмета од надлежног суда у вези са ослобађајућом пресудом у случају убиства новинара Славка Ћурувије, сазнаје незванично "Блиц".

- Тражиће се списи предмета у циљу заштите законитости против пресуде Апелационог суда – наводи наш извор.

Реч је о ванредном правном леку за који је надлежно само Врховно јавно тужилаштво, а након што се пресуда размотри шаље се даље Врховном суду.

Подсетимо, Апелациони суд у Београду саопштио је у петак, 2. фебруара, да је ослободио четворицу некадашњих припадника Државне безбедности оптужби за учешће у убиству новинара Славка Ћурувије 1999. године.

Суд је преиначио првостепену пресуду и правоснажно ослободио Радомира Марковића оптужбе за тешко убиство у подстрекавању, а Милана Радоњића, Мирослава Курака и Ратка Ромића да су, као саизвршиоци, извршили тешко убиство.

На сајту Суда је 2. фебруара објављено да "нема непосредних и посредних доказа који би поуздано потврдили да су Марковић, Радоњић, Курак и Ромић извршиоци овог кривичног дела".

Ко је био Славко Ћурувија?

Славко Ћурувија је, након што је напустио позицију главног и одговорног уредника у државном листу "Борба", основао "Недељни телеграф", почетком 1996. године и први независни дневник у Србији "Дневни телеграф", а затим и недељник "Европљанин".

Био је критичар власти тадашњег ауторитарног председника Слободана Милошевића.

По посебном медијском закону, "Дневни телеграф" је уз још неколико медија, забрањен 14. октобра 1998. године, након чега је штампан у Црној Гори и дистрибуиран у Србији кроз мрежу издавача.

Непосредно пред почетак бомбардовања, у марту 1999. године осуђен је на петомесечну казну затвора због узнемиравања јавности. Адвокати су, ипак, успели да интервенишу и спрече његово затварање.

Пет дана пре убиства, 6. априла 1999, у дневном листу „Експрес политика“ појавио се текст "Ћурувија дочекао бомбе", који је исте вечери прочитан у Другом дневнику РТС-а. Писац текста Мирослав Марковић позива се на изјаву Мирјане Марковић из новембра и каже да је Ћурувија "издајник", који је све време "прижељкивао бомбе за Србе" и чија издаја неће бити заборављена.

На Ускрс 11. априла убијен у пролазу зграде у којој је живео у Светогорској улици у Београду. Убијен је ватреним оружјем с леђа а са њим је била невенчана супруга Бранка Прпа. Вест о овом убиству штуро је пренета на Дневнику РТС.

Коментари (1)

Остави коментар
сре

07.02.

2024.

Божидар Анђелковић [нерегистровани] у 18:44

Осамдесете под велом тајне

Зашто (готово) сви новинари изостављају из биографије Славка Ћурувије осамдесете године прошлог века?

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси