Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Ћурувија: Следе избори чим обећавају да ће пронаћи Славкове убице
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

15. 02. 2013.

Аутор: Ј. Лукач- А. Рокнић Извор: Данас

Ћурувија: Следе избори чим обећавају да ће пронаћи Славкове убице

Јово Ћурувија, брат убијеног власника Дневног телеграфа Славка Ћурувије, каже за Данас да најаве о могућем решењу случаја убиства његовог брата гледа као "предизборна обећања". Тринаест година их питамо ко су налогодавци и убице мога брата. Вероватно ће неки нови избори кад поново обећавају да ће их пронаћи - каже Ћурувија. Он додаје да има "наду" у новоформирану комисију, у којој су новинари, "да ће се они, кад већ држава не штити новинаре", изборити да убице изведу пред суд, али и да ће успети да заштите своје животе.

 

- Нема основа да верујем државним органима, а ове најаве схватам као предизборна обећања - закључује Ћурувија.

"Фантазије и опсесије, које не бих да коментаришем, јер иза њих једино стоји покушај Вука Драшковића да се на било какав начин врати у јавност", овим речима је адвокат Душан Машић, који заступа бившег шефа РДБ Радомира Марковића, недавно прокоментарисао медијске написе о могућности да његов брањеник постане сведок-сарадник у случају убиства новинара Славка Ћурувије.

Према медијским написима, појавили су се наводно материјални докази у случају разрешења убиства Ћурувије, а сем раније поменутог Марковића, као могући сведоци сарадници наведени су и други некадашњи функционери РДБ који су или неправоснажно осуђени за учешће у припреми политичких убистава деведесетих или су им у току слични поступци.

Како сазнаје Данас, мешовита владина комисија формирана од новинара, полицајаца, тужилаца и људи из БИА са циљем да истражи убиства новинара још не располаже "материјалним доказима". Саговорници Данаса, међутим, не искључују могућност да неке од тих доказа има Тужилаштво, то јест да је тек сада у могућности да их активира у предистражном поступку.

Подсетимо, иницијалну вест о могућности да некадашњи челници Ресора државне безбедности постану сведоци-сарадници, крајем јануара, готово истога дана када је и формирана комисија, објавио је лидер СПО Вук Драшковић. Он је на свом Твитер налогу на интернету написао да се Марковић понудио као сведок-сарадник у расветљавању убиства Славка Ћурувије, Даде Вујасиновић, Милана Пантића, због чијих смрти је пре десетак дана и формирана комисија, али и Момира Гавриловића, радника РДБ, убијеног у лето 2001. У напису Драшковић упозорава да се спрема ослобађање Марковића, јер ће као једини кривци бити означени владајући пар из деведесетих - Слободан Милошевић, који је преминуо, и његова супруга Мирјана Марковић, која је "руска држављанка".

Драшковић је тада саопштио и да се, између осталог и због тога, припрема измена Закона о кривичном поступку (ЗКП), као и још неколико измена, како би се омогућило да и онај ко је осуђен на максималну казну од 40 година затвора, може да добије статус сведока-сарадника. Међутим, по важећем законодавству "нема трговине", односно такве нагодбе око дужине казне у различитим предметима - не може се једној особи "опростити" део казне у једном предмету у замену за сведочење у другом.

Радомир Марковић правоснажно је осуђен на 40 година због убиства чланова СПО на Ибарској магистрали, а на 15 због убиства Ивана Стамболића. Од пада Милошевића са власти 2000. било је разних најава о информацијама које би Марковић могао да пружи и његовом повољнијем статусу због тога, али је све и остало на медијским спекулацијама.

Пресуде

У последњем процесу те врсте летос је донета пресуда против три бивша висока функционера ДБ - Стевана Басте, Ратка Ромића и Милана Радоњића, због помагања у покушају убиства Вука Драшковића у Будви. Радомир Марковић је дао исказ као "обичан" сведок. Он је навео да није било налога за атентат и да је Драшковић безбедносно праћен због контакта са шефом ЦИА за Балкан Николасом Хилом. Окривљени су добили вишегодишње казне, пресуда још није правоснажна, док се о жалбама не изјасни Апелациони суд, чија седница о овом предмету ускоро треба да буде заказана.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси