Вести
04. 03. 2013.
Павловић: Усавршити модел наплате
„Ако се РТС-у не обезбеде стабилни и независни извори прохода, уредништво ће се још теже супротстављати притисцима приватних домена и појединачних интереса, а у програму ће се даље снижавати професионални и морални стандарди”, изјавио је проф. др Миливоје Павловић, медијски стручњак и декан Факултета за културу и медије у Београду.
Пре тачно две деценије, Павловић је, као тадашњи министар за информације у републичкој влади, предложио увођење РТВ претплате везане за струјомер, што је било озакоњено актом који је донела Народна скупштина.
„Знали смо да тај модел није идеалан, као што има недостатке и предлог који је обнародовало садашње Министарство културе и информисања, и о коме се потпредседник Владе Александар Вучић негативно изразио”, каже проф. Павловић.
„У условима пореске евазије, кад поприличан број грађана избегава плаћање пореских обавеза – а није мало ни оних који то нису у стању да учине – нови предлог Министарства не гарантује високу наплативост.
У том делу, сагласан сам са ставом потпредседника Вучића”, каже Павловић, наглашавајући да се решење може тражити у усавршавању постојећег модела наплате РТВ претплате уз рачун за струју, како би се овом обавезом обухватио што већи број грађана.
„У том случају, ако би се терет финансирања РТС-а равномерније распоредио, висина РТВ претплате могла би бити чак и мања, а РТС би могао безбрижније и успешније да испуњава своје крупне програмске задатке”, каже проф. Павловић.
Овај медијски стручњак подсећа да је оснивање јавног РТВ сервиса Србије исправно опредељење читавог друштва, да је утемељено на европским вредностима и стандардима које гарантују наш Устав и позитивно законодавство.
„Можемо имати критички став према садржају програма РТС-а, или га хвалити, али је истина да је јавни РТВ сервис последња одбрана плуралистичке медијске мисли”, каже проф. Павловић.
„С Тијанићем или без њега, јавни РТВ сервис мора да има стабилне услове финансирања како би програм био заштићен од било каквог утицаја власти, политичких кухиња или центара економске моћи”, закључио је проф. Павловић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.