Вести
07. 03. 2013.
Нигде пара за РТС
Надлежни државни органи још нису нашли коначно решење за систем претплате за Јавни сервис, а готово је извесно да се РТС неће финансирати преко пореза грађана. Стручњаци оцењују да овај проблем неће бити лако решен, али и да је постојећи начин наплате уз рачуне за струју бољи од других aтуелних предлога. Радна група за израду медијских закона при Министарству културе недавно је неформално предложила да се претплата замени плаћањем кроз порез на некретнине грађана.
Овај предлог наишао је на оштру критику потпредседника Владе Србије Александра Вучића, па ће коначан предлог Радне групе бити познат за две недеље.
Нема лаког решења
Стручњаци сматрају да је постојећи начин плаћања претплате најбољи и да би се, уз одређене промене, проценат наплате могао повећати.
Уз приходе од маркетинга, овим би се, сматрају наши саговорници, проблем финансирања РТС могао решити.
Професор факултета Политичких наука и члан Радне групе за израду медијских закона Раде Вељановски констатује да нема једноставног решења за проблем финансирања Јавног сервиса.
- Радна група још није завршила посао око предлога медијских закона. То ће бити урађено у наредних недељу, две. Један предлог био је да се накнада за РТС плаћа уз порез на некретнине, што је решење у Хрватској. Међутим, није реч ни о каквим новим наметима грађанима, јер би они требало да плате једнако као сада. Зато се преуранило с критикама овог предлога - каже Вељановски.
Он каже да се залаже за постојеће решење, с тим што би мањак новца требало надокнадити из државног буџета.
- Не треба претерано мењати начин претплате, јер је РТС од претплате зарадио 108 милиона евра 2008. године. РТС, наравно, мора да направи јасан финансијски план са прецизним бројкама, па би држава мањак могла да покрије кроз буџет - сматра Вељановски.
Павловић: Крив и РТС
Декан факултета за културу и медије Мегатренд универзитета Милојко Павловић, такође, оцењује да је постојећи начин наплате услуга Јавног сервиса најбољи.
- РТС је навикао да тражи, али да не полаже рачуне. Велики проценат ненаплативости није последица само тешког економског положаја грађана Србије, већ и револта због квалитета програма, за шта РТС сноси делимичну одговорност.
Проценат наплате се може повећати уз смањење цене претплате. Такође, као што је случај са струјом, требало би увести да посебне социјалне и здравствене категорије становништва буду ослобођене плаћања ове обавезе - закључује Павловић.
Стручњак за медије Цвијетин Миливојевић сматра да би кабловски оператери требало да поднесу део финансирања Јавног сервиса.
- Готово две трећине домаћинстава већ има кабловску телевизију, која увек укључује и понуду Јавног сервиса. Потребно је озаконити да кабловски оператери кроз одређену таксу финансирају Јавни сервис, па макар и уз симболично поскупљење услуге. Наплата би у том случају сигурно порасла јер оператер гаси услугу кабловске телевизије оном ко је не плаћа. Овако, грађани се с правом осећају превареним јер два пута плаћају за исту услугу - каже Миливојевић.
Генерални директор РТС Александар Тијанић јуче није хтео да говори за Информер.
Мој угао
Братислав Грубачић
Програмски одбор РТС
Постојеће решење наплате претплате показало се као неефикасно, а ни друго решење наплате уз порез на некретнине не даје изгледа за успех због тешке позиције грађана. У овом тренутку делује као најприхватљивије да РТС буде финансиран из буџета.
Ставови
политичара
Јелена Триван, ДС
- Грађани морају остварити своје право на информисање, а национална култура и идентитет не могу се оставити на милост и немилост комерцијалним телевизијама. Стога се мора наћи неки праведан начин финансирања.
Марко Селаковић, УРС
- Не подржавамо неформални предлог Радне групе да се уводи нови порез за Јавни сервис. О сваком решењу које је у оквиру закона и које не уводи нови терет на плећа грађана спремни смо да разговарамо.
Ђорђе Милићевић, СПС
- Тренутно решење није најбоље мо-гуће. Коначно решење мора се наћи у договору релевантних политичких чинилаца и одговорних у РТС. Стандард и право грађана на адекватно информисање морају се узети у обзир.
Коментари (1)
Остави коментар07.03.
2013.
Nacin naplate RTV pretplate?
Prema poslednjem stavu clana 83. Zakona o radiodifuziji, naplata mesečne pretplate vrši se preko javnog preduzeća koje obavlja delatnost proizvodnje i distribucije električne energije na način utvrđen ugovorom koji republička ustanova javnog radiodifuznog servisa zaključuje sa tim javnim preduzećem.
ОдговориJavnost izgleda nije upoznata sa sadrzajem ugovora izmedju republičke ustanove javnog radiodifuznog servisa (Radiodifuzna ustanova Srbije) i javnog preduzeća koje obavlja delatnost proizvodnje i distribucije električne energije, o načinu naplata mesečne radio-televizijske pretplate.
Javnost takodje izgleda nije dobilo obavestenje od javnog preduzeća koje obavlja delatnost proizvodnje i distribucije električne energije, o nacinu kako to javno preduzece zna koliko je od dinarskog iznosa u izvestaju i priznanici o uplati uplaceno za utrosenu elektricnu energiju, a koliko za radio-televizijsku pretplatu?
Mislim da bi novim zakonom o elektronskim medijima (alternativa: audio i audio-vizuelnim medijskim uslugama) trebalo predvideti posebno mesto u izvestaju i priznanici o uplati za uplaceni iznos radio-televizijske pretplate. Tek tada bi se mogao napraviti cist racun.
P. S. - Alternativa je da u izvestaju i priznanici o uplati bude unapred odstampan ukupan mesecni dinarski iznos.