Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Држава оставља јавна гласила на цедилу
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

11. 03. 2013.

Аутор: Зоран Сурла Извор: Суботичке новине

Држава оставља јавна гласила на цедилу

Приватизација је угасила ТВ Чачак, док је Радио Србобран наставио да успешно ради. На први погледе, рекло би се - па, то је уобичајено у временима транзиције.

Ствар је, међутим, у томе да је србобранска радијска кућа досад једино успешно приватизован јавни медиј у Србији, а сви остали су пропали! А шта ће тек бити од априла, кад на снагу ступи нови Закона о јавном информисању и медијима? По оном што смо чули на округлом столу у Скупштини Војводине, медије чекају још тежа времена. Нарочито се то односи на јавна предузећа и установе, а разлог је врло очигледан - од почетка идуће године биће на такозваном пројектном финансирању.

Цензура на видику

Због тог новог законског решења, на буџету више неће бити чак ни Танјуг, а комоли мале локалне информативне куће. Изузетак су једино установе које пружају аудио и аудио-визуелне услуге јавног медијског сервиса, медији чији су оснивачи савети националне мањине, када је Република издавач медија за потребе информисања становништава на Космету, као и када се као издавач медија појављује Универзитет чији је оснивач Република односно аутономна покрајина.

Ни то није све. До краја 2014. године сва јавна предузећа морају бити и власнички транформисана, односно прећи у приватне руке. Наравно, не треба велика памет да се у овим потезима препозна диктат Брисела и фамозни рокови за добијање статуса кандитата за чланство у ЕУ. Велико је питање колико ће од 1.200 медија уписаних у регистар преживети наредне две године.

Посебну недомумицу изазвала је одредба новог Закона о престанку буџетског финансирања. - И досад је било питање да ли смо ми запослени у локалним медијима новинари или просто општински службеници на новинарским задацима.

Цензуре је због тога било, а сад ће је бити још више јер ће наши приходи зависити од добре воље чланова некакве комисије која ће одлучивати о нашим пројектима. Додуше, постоји могућност да општине финансијски помажу медије, али на то у овим временима не треба посебно рачунати.

Уништавање здравог

Примедби на округлом столу било је безброј. - Према старом Закону, у случају да нам дистрибутер због неоправданог разлога ускрати емитовање, могли смо судским путем тражити наставак емитовања, накнаду штете и привремену меру. Новим Законом смо доспели у лошији положај јер више не постоји одредба о накадни штете и привременој мери - рекли су представници новосадског Канала 9.

Тешка економска ситуација, незапосленост и отпуштања лош су оквир за нов Закон о јавном информисању. Власт, међутим, ни мало не мари због тога.

- Зашто тако нагло долазе ове мере, зашто држава диже руке од стотина локалних медија и хиљада запослених у њима? Ако помаже азотару, железару, фудбалске клубове... зашто се бар не одогоди примена новог Закона док не дођу боља времена. У свету држава улаже стотине милијарди евра у пропале банке, а ми уништавамо оно што је још увек здраво - чудили су се учесници округлог стола.

Одговор члан радне групе Министарства културе и информисања Александра Абрамовића био је очекиван.

- Та ствар је већ завршена, ионако каснимо за Европом - рекао је кратко Абрамовић и наравно избегао да одговори на суштину питања.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси