Вести
11. 03. 2013.
Сви би РТВ, а нико га не жели
Они су данас у Србији најспореднија важна ствар на свету – без њих се не може, али с њима нико не зна шта би. Заправо, ствари стоје овако: без јавних сервиса, оваквих какви су сада, би се још и могло, али се то некима не би допало; с њима се зна шта би се, али се то, опет, некима не би допало.
У оба јавна сервиса, националном и овдашњем, покрајинском, због финансијских проблема с тешком зебњом гледају у будућност, односно у предстојеће месеце: даље од тога за њих почиње научна фантастика. У обе куће перманетно стиже све мање новца од ТВ претплате, јер исту, како тврди директор РТС Александар Тијанић, плаћа мање од 30 посто домаћинстава.
Та кућа је због све веће дубиозе већ узела бескаматни кредит од државе у износу од 1,8 милиона евра, али то тешко да ће им пуно помоћи: годишње им је потребно 100 милиона евра, а лане су располагали са свега 67.
Радиотелевизији Војводине, односно покрајинском јавном сервису, месечно мањка 60 милиона динара – уместо 180 милиона, колико је потребно за нормално функционисање (у шта је укључено враћање дела дугова), од претплате у ту кућу не стиже више од 120 милиона динара. Колико је ситуација алармантна најбоље осећају запослени, њих око 1.500, којима су крајем прошле године почеле да касне плате од седам до 10 дана. А легенда, иначе, каже да су плате у РТВ-у до сада биле толико уредне и да је према њиховој исплати баждарен атомски сат...
– Наплата ТВ претплате на територији Војводине пала је испод 50 посто, односно за више од 20 процената мања је него прошле године – каже за “Дневник” Санда Савић, директорка програма РТВ. – Заправо, никад није било горе када је реч о наплати претплате.
Готово комплетан новац који се убере од претплате у РТВ се троши на плате, остатак иде на покривање крајњег минимума других трошкова. А већ су кренуле и тужбе од појединих добављача према којима се не измирују обавезе и сад је питање дана када ће рачун покрајинског сервиса бити блокиран.
– Неће нас нико затворити, то нико не сме да иницира због Европе и чињенице да имамо програм на језицима националних мањина, али зато ћемо се сами угасити, уколико се не пронађе неко решење за финансирање јавних сериса – истиче саговорница „Дневника”.
Једно такво решење недавно је предложило Министарство културе, али је оно још истог дана “убијено”. Страначки шеф министра Петковића, Александар Вучић, наиме, глатко је одбацио идеју о томе да се накнада за РТС и РТВ убудуће плаћа уз порез на некретнине. Прихватљивије решење вицепремијер, међутим, није понудио. Барем не експлицитно.
С моделом које је предложило Министарство културе и информисања, гле, не слажу се ни у Влади Војводине. Садашњи модел наплате преко јавног предузећа за електродистрибуцију показао се као неефикасан, али ни модел наплате преко пореске управе не би дао значајно другачије резултате, сем што би ту држава могла лакше да спроведе мере принудне наплате, каже за наш лист Славиша Грујић, покрајински секретар за културу и јавно информисање. За Грујића је „у доба еконономске кризе” најцелисходније решење – директно буџетско финансирање.
– Тачно, то с једне стране, макар што се тиче финансирања, јавне сервисе враћа на ниво јавних предузећа, али је, с друге стране, социјално угроженим категоријама становништва овај модел прихватљивији од било које врсте таксе коју сви плаћају једнако, независно од тога колики им је кућни буџет и да ли га уопште имају – наводи Грујић.
Враћање на буџетско финансирање, међутим, тешко да би прошло бриселско сито, јер тај модел практично значи да више не бисмо имали јавне сервисе, већ државне медије.
– Кад се финансираш из буџета, зна се ко ти је газда – примећује Санда Савић. – То више не би био јавни сервис.
Али, чак и кад политичко газдовање медијима није на такав начин формализовано, у перцепцији јавности оно постоји, макар због тога што се сматра „нормалним” да таквом изазову/плену политичари не умеју да одоле, а усто не може да им шкоди;
напротив. Нити се из Брисела види.
– Политичке странке, нарочито оне на власти, настоје да имају пресудан утицај на медије – признаје Грујић. – Али, зато постоји јавно мнење и њега треба даље развијати да би се тај утицај амортизовао и смањио, ако већ не може потпуно да се избегне.
Из Владе Војводине, у којој је ДС највећа странка, РТВ-у не стижу никакви новци, изузев повремено за одређене пројекте или ономад за социјални програм, па ипак та се кућа у широком луку сматра „Пајтићевом телевизијом”: том опаском се с руководством РТВ-а завршавају сви разговори у Београду о финансијској помоћи покрајинском сервису.
Тако мисли вероватно и читава владајућа коалиција у земљи, а не само потпредседник СПС-а Душан Бајатовић. Бајатовић је, наиме, колико прекјуче за уређивачку политику РТВ-а рекао да је подређена само Демократској странци, и затражио да се то што пре промени „иначе ће бити затражена смена свих руководећих људи у РТВ-у„.
Бајатовић је истом згодом поменуо и фамозне високе плате менаџмента РТВ, рекавши да је чуо да појединци имају већу плату од његове. Или, можда, свих његових? У сваком случају, највећа плата у покрајинском јавном сервису са стимулацијама досегла је коту од око 260.000 динара, при чему се одресци редовно каче на огласним таблама у РТВ-у, па отуда није ни потребно да било ко због тога „цима” повереника Шабића.
Но, по оцени независних посматрача, те менаџерске и уредничке зараде нису толико скандалозне по износу, већ у односу на испуњење задатка који је добио нови уређивачки тим, чију окосницу чине бивши уредници Б92, а то је повећање гледаности: „У томе нису успели, тако да је РТВ остао што је и био – провинцијална телевизија мале гледаности. А за постићи такав ’успех’ заиста нису потребне велике зараде”. У РТВ-у ће вам,
наравно, рећи сасвим другачије.
Али, и кад би стварно све било тако лоше, црно и негледљиво – зашто би се уопште неко толико бавио РТВ-ом? Због, ох, истине и бриге за сваки утрошени динар грађана ове земље? Аха, да. Па, колико политичарима уопште значи телевизија која се по утицају и гледаности само у сновима може мерити с Тијанићевим РТС-ом?
Ако је толики, испада неоправдан, публицитет РТВ добио због нечијег, кажу, личног реваншизма, или можда због скретања пажње с личних брига, и, дакле, све то нема ама баш никакве везе с рушењем актуелне покрајинске власти, остаје утисак да су политичари, кад је реч о РТВ, у једној ствари ипак требало да се и те како мешају, уместо да се годинама играју “занимљиве географије” у проналажењу новог простора за покрајински јавни сервис, који је од 1999. у подстанарском статусу, у згради чије просторије су погодне евентуално за гледање ТВ програма, никако за његово стварање. Њихово рентирање уопште није мало, чак и кад се не измирује.
У условима драстично смањеног прихода о претплате, великих трошкова – добро, нека се у то урачунају и те превисоке плате менаџмента – те предимензионираног броја запослених и неадекватних услова за рад, РТВ-у су потребна чуда да би опстала. Или, боље рећи, чуда да би избегло (само)гашење. А ово потоње, ма шта ко мислио, и није тако нереална опција, чим покрајински секретар за културу и јавно информисање Славиша Грујић каже да би такав епилог био - изненађујући!
– Ни стратегија развоја медија, ни Нацрт закона о јавном информисању и медијима, ни Нацрт закона о електронским медијима – каже Грујић – не предвиђају гашење Покрајинског јавног сервиса, тако да би супротна одлука била не само изненађујућа, већ би имала карактер ограниченог државног удара у медијској сфери.
Постоји ли спремност да се то спречи?
Скандалозан притисак на јавни сервис
Независно удружење новинара Србије и Независно друштво новинара Војводине оценили су као скандалозну изјаву функционера СПС Душана Бајатовића који захтева промену уређивачке политике РТВ и прети сменом руководећих људи. Та
два новинарска удружења су оценила да је та изјава скандалозан притисак на јавни сервис и његову независност, као и директан удар на медијске слободе.
При изрицању оптужби на, како каже, пристрасну уређивачку политику РТВ-а, Бајатовић се није позвао ни на једно истраживање, нити је изнео чињенице које на било који начин могу да поткрепе његову тврдњу.
„Намерно је заборавио – или није ни знао за то – да су мониторинзи медијских садржаја управо утврдили да је РТВ једна од ретких медијских кућа који су током предизборне кампање извештавали уравнотежено и професионално“, наводи се у заједничком саопштењу НУНС-а и НДНВ-а .
Како се додаје, Бајатовић се том изјавом прикључио кампањи против војвођанског јавног сервиса која је започета прилозима у ултранационалистичким медијима, уз оцену да потпредседник социјалиста медије доживљава искључиво као средство за политичку промоцију.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.