Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Приватизација локалних медија угрожава њихов опстанак
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

13. 03. 2013.

Аутор: В. Лалош Извор: Данас

Приватизација локалних медија угрожава њихов опстанак

Јавна расправа о Нацрту новог закона о јавном информисању поново је актуелизовала питање приватизације локалних медија, али и даље судбине мањинских, који су као и локални основани по буџетском принципу.

Представници многих локалних медија страхују да ће такав закон донети масовно гашење њихових радио-станица, јер се тим законом укида право самоуправама да оснивају своје медије.

Директор Радио Суботице Тони Бедалов поводом тога подсећа да се град, још при изради прошлог закона, противио приватизацији Радио Суботице.

- Нестанак једног од најстаријих градских електронских медија угрозио би интерес и потребу грађана за професионалним, истинитим и правовременим информисањем о локалним темама. Уколико би се радио приватизовао, приватни власник би програм радија поставио на комерцијалне основе и не би свакако имао обавезу да брине о јавном интересу и правовременом информисању грађана. Његова основна брига била би профитабилност тог медија, те бисмо добили један комерцијални радио, са свим оним забавним и другим комерцијалним садржајима које већ виђамо на медијској сцени - каже Тони Бедалов за Данас.

- Радио Суботица емитује програме на мађарском, хрватском, буњевачком и немачком језику, и тешко је очекивати да би приватни власник те програме задржао, јер они просто, због малог броја конзумената, нису комерцијални. Последица би, наравно, била њихово гашење, мада они за Суботицу, односно њене мањинске заједнице имају велики значај - каже Бедалов.

Закон предвиђа да се локални медији убудуће могу буџетски финансирати искључиво преко пројеката, а такво финансирање усмерено је само на специјализоване програме, а не на основну и свакодневну делатност јавног информисања.

- То би значило да би локални медији ипак добијали средства из буџета само на други начин. При томе, уколико се спроведе приватизација, новац би се давао приватним власницима. Заступници Нацрта закона кажу да се приватизација медија мора по сваку цену обавити, како бисмо се приближили европским стандардима. Европа, међутим, познаје и дозвољава локалне медије које финансирају локалне самоуправе - каже Тони Бедалов.


Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси