Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Националне мањине служе као декор
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

04. 04. 2013.

Аутор: Ж. Балабан Извор: Дневник

Националне мањине служе као декор

„Већина медија у Србији релативизује нападе на припаднике националних мањина, приказујући их као безазлене и као последицу дечјих несташлука„, оценила је заштитница грађана у Зрењанину Драгана Радловачки-Грозданов у годишњем извештају за 2012. Бавећи се приступом медија проблемима националних мањина, она је истакла да се физички напади на припаднике других народа, и пре било какве званичне истраге, проглашавају за нешто што није учињено из националистичких побуда, настојећи да се на тај начин створи привид да се ради о обичном криминалу, а не о етнички мотивисаном.

„Такође, када се у извештајима медија наводи да је нека средина вишенационална, стиче се утисак да се то чини само зато да би се испунила одређена форма. А, националне мањине се и даље третирају само као декор којег се треба сетити у одређеним приликама, без потребе да се истакне да су оставиле неки траг у свим областима живота те да и оне имају историју и културу вредну пажње и поштовања „, мишљење је заштитнице грађана изнето у годишњем извештају. Као пример таквог извештавања, Драгана Радловачки-Грозданов је навела репортажу телевизије с националном фреквенцијом, у којој је објављено да је у селу на територији града Зрењанина откривена биста једног српског научника и да је у плану подизање биста и осталих српских великана. Међутим, даље се, као пример вредан хвале, истиче да је то насељено место вишенационално.

„Онда се поставља питање – ако је то село вишенационално, зашто би се постављале бисте само српских великана? Није ваљда да та национална мањина која тамо живи и сама нема неке своје великане који такође заслужују бар једну бисту? Та питања нису постављена у тој репортажи јер се вероватно сматрало да је довољно рећи да је та средина вишенационална да би се испунила одређена форма„, замера Драгана Радловачки-Грозданов.

Негативно осветљење?

Драгана Радловачки-Грозданов сматра да се у већини медија и даље истрајава у приказивању припадника националних мањина у што негативнијем светлу:  „Тако, на пример, ако је Србин лишен слободе због шверца наркотика, наслов у новинама би гласио ’Ухапшен због шверца дроге’. Али, да је, рецимо, у питању припадник албанске националне мањине, наслов текста би био ’Албанац ухапшен због шверца дроге’. Исто тако, када се извештава о могућности поновног увођења виза, не каже се да та опасност постоји због тога што грађани Србије траже политички азил, већ због тога што то чине Роми и Албанци, као да они нису наши држављани”.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси