Вести
04. 04. 2013.
Контрола добровољно контролисаних
Још један корак уназад! Крај слободног информисања! Враћамо се у деведесете! Црвеноцрна коалиција поново постаје власник наших живота! Тако и на сличан начин је пропраћена најава Владе да се РТС више неће финансирати од претплате и да ће убудуће бити на буџету.
Е, сада нам остаје само да замислимо ситуацију у којој Влада, напросто згранута коментарима и инсинуацијама да има везе са самом собом од пре две деценије, одлучује да одустане од свог предлога и врати РТСу независност. А да челници Јавног сервиса истог дана прихвате понуђену (враћену) шансу и у духу слободног новинарства у ударном термину прикажу професионално одрађену причу о свим аспектима афере „кофер" и улози Ивице Дачића која до сада није расветљена.
Када би у земљи постојало бар 50 људи који то могу да замисле сигурно би већ до сада организовали скуп у Таковској попут оних који су се сасвим спонтано догодили када је гашена Наша борба или гушен Студио Б. Уместо тога, већина је засела за компјутере и испод сваког узнемирујућег текста о новој бахатости власти, излила све што им је на души у вези Јавног сервиса који су били принуђени да финансирају. Рецимо: „Знам да ћу и кроз буџет ја плаћати, али ми је некако лакше да индиректно плаћам за Жикину шареницу". Или: „РТС је ваше право да све домаће серије научите напамет".
На тај начин сви смо се нашли у парадоксалној ситуацији јер је морално, исправно и професионално осудити власт која жели да под директну контролу стави не само РТС већ и РТВ, а све у име и демократије и грађана који имају право на „истину", док грађане мањевише са правом читав проблем не интересује.
Свесни да су бар неколико деценија удаљени од демократије, а да су се са слободним новинарством углавном разишли сви који на било који начин зависе од власти и државе (макар само преко реклама), са задовољством су прихватили „поклон" да не плаћају претплату. И то је баш оно са чим је власт рачунала када је буџетско финансирање предложила као помоћ материјално угроженим грађанима, што је НУНС окарактерисао као „јефтину демагогију".
Јефтина јесте, али живимо у систему где је све што је јефтино на цени. А тако ће, нажалост, остати ма како да се проблем јавних сервиса разреши. Да се не лажемо - до сада су имали шансу да просвете грађане, наметну им другачији културолошки концепт и усмере их ка поштовању свих врста слобода...
Да су хтели или смели, што нас опет враћа на независност - свака власт жели контролу, а неписменим грађанима, зависним од ријалитија, се најлакше управља. И због тога се вероватно и догодило да је у периоду од 2005. када је наметнута претплата, емитован серијал типа 48 сати свадба у ком се младожења хвалио како туче младу, а директор РТСа Александар Тијанић је то оценио као „изванредну социопсихолошку анализу, а не оду насиљу".
Па због чега бисмо се плашили да ће актуелна власт укинути такве садржаје? А што се слободе тиче проблем и није тако једноставан као што се представља. И државни факултети су финансирани из буџета па им нико не одређује ко ће и по ком програму предавати, што би могло да се догоди и у случају јавних сервиса.
Или не би, ако власт тако одлучи. Може јој се да одузме слободе и преко буџета, али и преко претплате за којом патимо јер је она и њен иницијатор и реализатор. Контролу већ има, а додатна јој чак и није потребна - контролисаће оне који се већ контролишу у складу са сваком влашћу.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.