Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Забранити буџетско финансирање медија
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

06. 04. 2013.

Извор: Блиц

Забранити буџетско финансирање медија

Подржавамо предлог да се од 1. јануара 2014. успостави искључиво пројектно финансирање медија и да се изричито забрани буџетско финансирање, рекао је директор агенције Фонет Зоран Секулић и представник Медијске заједнице коју чине Медијска коалиција (АНЕМ, НУНС, УНС, НДНВ и Локал прес) и Асоцијација медија (CH 7).

Он је у Скупштини Србије на јавном слушању о предлогу закона о јавном информисању и медијима рекао да је држава у 2011. години на различитим нивоима наменила за медије око две милијарде и 100 милиона динара. Од тог износа је око 80 одсто ишло за директно буџетско финансирање.

Имајући ове податке у виду, медијска заједница сматра да је неодрживо да држава буде актер на медијском тржишту и да медије ставља у неравноправан положај по правилу на штету рада и пословања приватних медија - изјаснио се јуче у име медијске заједнице Зоран Секулић.

Министар културе и информисања Србије Братислав Петковић изјавио је јуче да је став европских експерата да је држава лош власник у медијима, што је разлог да се она повуче из медија. Нови нацрти медијских закона предвиђају повлачење државе из медија у роковима који предвиђа Акциони план Медијске стратегије - рекао је Петковић.

Медијска заједница позвала је јуче Владу и Скупштину Србије да не дозволе да велика државна питања угрозе реформу медијског сектора и поручила да се противи продужавању рока за повлачење државе из власништва у медијима, које би требало да се оконча до краја 2013.

Нацрт закона нмије против медија

Независна експерткиња Европске уније (ЕУ) за медије Сандра Башић-Хрватин изјавила је да Нацрт закона о јавном информисању и медијима није против медија који су у власништву државе, већ је његова намера да се заштити јавни интерес и обезбеди транспаретно и недискриматорно трошење буџетског новца. Према подацима које је добила, у Србији има око 1.200 медија, од чега је мање 100 државно.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси