Вести
06. 04. 2013.
Чишћење јавног дворишта
Пошто се недавно успротивио предлогу да се и ТВ претплата за Јавни сервис наплаћује преко и пореза за имовину (о оправданим разлозима против смо већ писали), први потпредседник Владе Александар Вучић најавио је да ће Радној групи која ради на изради закона о електронским медијима упутити одлуку о укидању ТВ претплате и преласку финансирања РТСа искључиво из буџета.
Од тог тренутка јавност, стручњаци и медијска удружења кренули су да се деле у мишљењима о оправданости и исплативости оваквог начина финансирања. Док су једни истицали да је наплата драстично пала и да се нешто мора под хитно променити, други су се залагали за очување небуџетског издвајања за овај медиј, напомињући да ће се, ако потпуно падне на буџетске јасле, РТС до краја „подржавити", што ће нанети штету развоју друштва у целини.
И представници ОЕБСа и Европске комисије успротивили су се буџетском начину финансирања РТСа, али карте су још увек отворене: странци чекају да виде за које ћемо се одлучити царство, грађани чекају да виде шта ће писати у закону о електронским медијима, а Радна група чека да види шта ови што чекају мисле да треба да се уради.
У међувремену расту шансе да у новом закону уместо члана закона о финансирању РТСа стоји рупа, која ће се попунити одговарајућим анексом, кад се одмере снаге и процени где је штета најмања, а спомиње се и компромисно, буџетскопретплатничко решење.
Новинарска удружења успротивила су се буџетском финансирању, а грађани су се поделили на „пчелице" и „магарце" - ови први јер се показало да се исплати игнорисање закона под плаштом грађанске непослушности, ови други у нади да ће држава коначно почети да се домаћински понаша према онима који је поштују и можда понудити олакшице онима који су без ТВ дуга.
За то време директор РТСа додатно потпирује узавреле страсти, истичући да запосленима прети отказ, а гледаоцима снег на екранима, као да већ не влада потпуно расуло у програмској концепцији, а некада убедљиво најгледанија телевизија вртоглаво пада у исподпросечност, бележећи значајан пад гледаности.
И заиста, кад погледамо неколико потеза руководства Јавног сервиса, не можемо се отети утиску да је овај брод одавно кренуо да тоне, а да посада чини све да избуши што веће рупе, не би ли што пре завршио на дну. Јер, како другачије да се коментарише половично емитовање Лиге шампиона, препуштање серије „Монтевидео" комерцијалној телевизији, емитовање стоте репризе ТВ серије у ударно телевизијско време, непостојање образовног, културног и научног програма који би требало да буду окосница јавног сервиса?
Ако су решили да на овај начин притисну власт да реши њихове проблеме, погрешили су капију. Требало је да пођу од оне у Таковској 10 - тамо их још од 2002. године чека обавеза да са грађанима Србије заснују претплатнички однос како би имали правног основа за наплату ТВ претплате и на основу чега би неплатише могле и да туже и дођу до потребног новца. Без нових закона, прелазних решења, отпуштања и реприза.
Треба прво почистити у свом дворишту.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.