Вести
06. 04. 2013.
Трибина о будућности медија
Трибином „Да ли Панчеву треба РТВ Панчево?” ова медијска кућа желела је да скрене пажњу на Нацрт закона о информисању и медијима, који би могао да стави тачку на локална електронска гласила каква сада познајемо.
Организатори су овом темом успели да заинтересују панчевачку јавност и политичаре, па је у четвртак, 28. марта, велика сала Скупштине града била пуна, упркос чињеници да је ТВ Панчево директно преносило догађај.
Невена Симендић, уредница локалне телевизије, истакла је да поменути нацрт закона прописује обавезну приватизацију свих медија у Србији до краја 2014, те да искључује могућност оснивања регионалних јавних сервиса који су предвиђени националном Стратегијом информисања, усвојеном пре свега годину дана.
Она је закључила да би доношење оваквог прописа значило пропаст информисања у локалним срединама. Као доказ те тврдње навела је да због беспарице на медијском тржишту неће бити купаца, па ће локалне радио-телевизијске станице бити угашене.
Уредница ТВ Панчева оповргла је тврдње аутора Нацрта да је Европска унија тражила овакав сценарио и оценила је да иза свега стоји намера „медијских могула” да се докопају буџетског новца, јер не могу финансијски да опстану ни помоћу ријалити шоу-програма. Она је затражила да се локални емитери информативног програма изузму од приватизације, а панчевачку јавност је позвала да подржи овај предлог.
Сви што су потом говорили, а међу њима је било обичних грађана и бивших и садашњих политичара, подсетили су на улогу коју су панчевачки радио и телевизија имали крајем прошлог и почетком овог века у демократизацији Србије, ширењу слободне речи и истинитих информација, али и промоцији вредности ове средине. Један од грађана је позвао владајуће политичаре да преко врхова својих странака испослују измену спорног нацрта и додао како одбраном својих електронских медија Панчевци не бране запослене у њима, већ себе.
Душан Ћурчин, некадашњи локални министар информисања, упитао је чему дугогодишња борба за медије ако се опет одржавају овакве трибине због претњи да ће грађанима бити одузети њихови медији. Весна Мартиновић је у име одборничке групе ДС-а најавила иницијативу да се локална скупштина изјасни против намере доношења оваквог закона и тиме одбрани уставно право свих грађана Панчева на информисање на матерњим језицима. Мариника Чобану, покрајинска секретарка за омладину и спорт, понудила је помоћ у тој борби и позвала све покрајинске и републичке посланике да лобирају за промену текста Нацрта.
Бранислав Бјелица, бивши функционер Министарства правде, позвао је Панчевце да Влади Србије пошаљу поруку како грађани имају право на информисање и да је то једна од тековина ЕУ на које се власт толико позива. Смиља Гламочанин, функционерка панчевачког СНС-а, изнела је јасан став своје странке да ће напредњаци преко својих представника у републичким институцијама учинити све што могу да сачувају РТВ Панчево. Њен страначки колега Војо Кркобабић изразио је оптимизам, оценивши да ће се садашње стање нормативног хаоса у медијској сфери продужити, што ће електронским медијима обезбедити опстанак. Милош Обреновић, председник УО РТВ-а и члан СНС-а, рекао је да „овакву Телевизију Панчево неће нико да купи” и изнео низ оптужби на рачун броја запослених и њихове стручне спреме. Он је рекао да „приче о врхунским новинарима не пију воду, јер у РТВ-у раде медицинске сестре и пољопривредни техничари”.
Невена Симендић је кратко одговорила да је Обреновићев наступ прави пример за то како политика може да „убаци разне ликове у РТВ Панчево”. Од присутних функционера локалне самоуправе нико није изашао за говорницу, а руководство РТВ-а најавило је да ће ускоро упутити званичан захтев свом оснивачу да заузме став према овој теми.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.