Вести
06. 04. 2013.
Финансирање РТС-а три године из буџета
Нови закон о Јавном информисању и медијима, чији би предлог требало у мају да уђе у скупштинску процедуру, има циљ ослобађање медија од политичких и економских уцена, изјавио је јуче министар културе и информисања Братислав Петковић, отварајући јавно слушање у Народној скупштини.
Он је рекао да данас не постоје медији под контролом владајуће коалиције, што се подудара и са ставом европских експерата да је држава лош власник и да треба да се повуче из средстава информисања.
Петковић је, међутим, нагласио да и даље постоје „две групе мишљења”. У првој су они који су за повлачење државе, односно за брзу приватизацију медија, а у другој они који су против приватизације и изласка државе. Управо су ова питања, и са њима повезани проблеми финансирања медија и оснивања регионалних јавних сервиса, обележили јучерашњу прилично бурну расправу, којом је председавала Весна Марјановић, шефица Одбора за културу и информисање.
Министар је истакао да ће ускоро у јавну расправу да уђе и предлог закона о електронским медијима, којим ће бити обухваћено питање јавних сервиса.
Помоћник министра Драган Коларевић нагласио је да у случају регионалних сервиса остаје нејасно шта је „регион” у правном и техничком смислу. Приватизација медија не значи њихово укидање, рекао је Коларевић и додао да гласила националних мањина и њихова стечена права неће бити угрожена, одговарајући на примедбе посланика Савеза Војвођанских Мађара Балинта Пастора.
Буџетско финансирање РТС-а и РТВ-а, ако буде уведено, биће само привремено, на три године, док се не усвоји трајно решење.
Директорка новинске агенције Тањуг Бранка Ђукић, која је, не желећи да коментарише предложена решења, навела чињенице које се најчешће прећуткују и које јавности нису познате, а то је, на пример, да је у Европској асоцијацији новинских агенција 14 агенција - чланица у државном, а 17 у приватном власништву и да све до једне добијају новац од државе за сервисе вести који су од јавног и општег интереса.
Ђукић је такође навела да је Тањуг протеклих 20-так година добијао субвенције и био губиташ, а данас је медиј којем се верује, тржишно оријентисан и можда једино јавно предузеће у Србији које не прави губитке. Директор Студија Б Александар Тимофејев поновио је да ће нови закон „убити” ову медијску кућу, јер ће остати без финансирања.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.