Вести
10. 04. 2013.
Апел Покрајинског секретаријата за културу и информисање
Ако позоришта и друге културне иституције широм Србије буду доследно спроводила недавно усвојени Закон о јавим набавкама, нестаће и оно мало култрне продукције.
А ако се држава по предложеном моделу повуче из власништва у локалним медијима, биће угрожено право националних мањина на на правовремено информисање.
То је, у најкраћем, упозорење које је упућено са јучерашње конференције за новинаре Покрајинског секретаријата за културу и јавно информисање.
О мањкавостима важећих законских решења и о недостацима закона у припреми говорили су потпредседик Владе АП Војводине и покрајински секретар за културу и јавно информисање Славиша Грујић, помоћник секретара Калман Кунтић, директор Радио-телевизије Војводине Синиша Исаков и директор Српског народног позориша (СНП) Александар Милосављевић.
Директор СНП је навео низ питорескних примера “провлачења” позоришне свакодневице кроз Закон о јавним набавкама и потврдио да мора да га крши, јер је немогуће расписивати тендер за ангажовање уметника или за ситну куповину шрафова и мебл-штофа.
Милосављевић је подсетио и на апел свих позоришта Србије упућен Републичкој Влади да програмске активности буду изузете из јавних набавки и тендера.
Ако се то не деси, театри неће моћи ни да играју постојеће, ни да прирпремају нове представе. Овај проблем имају и све стале културне институције и манифестације културе у земљи.
На јучерашњој конференцији за новинаре упозорено је да сет медијских закона који су у припреми не уважава специфичности вишејезичних локалних медија у Војводини. Наведен је и пример из Ковина, у ком је радио добио приватног власника, а новом газди се не исплати да емитује програм на неколико језика који се говоре у тој локалној заједици.
И јавни сервис - Радио-телевизија Војводине - једва опстаје, јер се проценат наплативности претплате смањује, са највишег места у држави предлажу њено укидање, а новог модела финансирања још нема. Ових дана навршава се 14 година од рушења РТВ која је у подстанарима и у немогућим продукцијским условима, па постоји бојазан да кућа не дочека нове медијске законе.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.