Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  ЕК: Аутоцензура у медијима у Србији
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 04. 2013.

Извор: РТВ, Бета

ЕК: Аутоцензура у медијима у Србији

Србија чини кораке ка уређењу медијске сфере изменама постојећих и припремом сета нових закона, али је, у целини, медијско извештавање неуравнотежено, а аутоцензура раширена, наводи се у пролећном извештају Европске комисије.

У делу извештаја који се односи на слободу медија као важан корак оцењује се укидање клевете као кривичног дела, преноси данас портал ЕурАктив Србија.

Када је реч о примени Медијске стратегије, у извештају који је јуче објављен наводи се да је формирана радна група која ради на усклађивању законодавног оквира како би се уклониле контрадикторности које постоје у вези са оснивањем и финансирањем медија.

"Први корак је већ учињен усвајањем амандмана на Закон о јавним предузећима којим је онемогућено да власти на свим нивоима могу да оснивају јавна предузећа у области медија", наводи се у извештају.

У припреми су два закона - закона о јавном информисању и медијима који покрива област јавног информисања, власништва и концентрације власништва у медијима, као и акредитовање страних извештача, и закона о електронским медијима који ће обухватити електронске медије и јавне сервисе, додаје се у извештају.

У току су консултације о нацрту закона о јавном информисању и медијима, констатовала је Комисија.

Тај закон би требало да гарантује транспарентност финансирања, да регулише питање концентрације власништва у медијима, уведе ограничења која се односе на то, и да да улогу Комисији за заштиту конкурентности у том процесу.

Констатује се и да је у јануару 2013. формирана ад хок комисија од новинара и представника полиције и безбедносно-информативних агенција како би се расветлили случајеви нерешених убистава новинара, преноси ЕурАктив.

"У целини, мора се приметити да медијски извештаји и даље нису довољно аналитички и уравнотежени и да је аутоцензура и даље раширена", закључује се у извештају.

Реформе се спроводе, спорна област државне помоћи

У делу извештаја који се односи на економска питања наводи се да Комисија за контролу државне помоћи мора да покаже независност, а том телу морају бити пријављене мере државне помоћи које она мора и да одобри, преноси портал ЕурАктив.

Српске власти настоје да реформама унапреде економско и пословно окружење, али и даље постоје отворена питања на плану државне помоћи и заштите интелектуалне својине, оцењује се у извештају.

Наглашава се у извештају да морају даље да се прилагођавају постојеће шеме доделе помоћи.

Комисија је оценила да усвајање новог Закона о јавним набавкама крајем 2012. године представља значајан и позитиван корак.

У извештају се наводи да се тим законом српско законодавство додатно усклађује са правном тековином ЕУ и да се у целини побољшава ефикасност процедура јавних набавки, између осталог, централизовањем система јавних набавки.

Закон, како се наводи, јача институције надлежне за спровођење и надзор прописа о јавним набавкама, а донети су и нови прописи који се односе на спречавање корупције и сукоба интереса.

"Свеукупно, нови закон би требало да омогући да процедуре јавних набавки буду транспарентније и ефикасније", оценила је Комисија.

Влада је усвојила и друге мере у циљу побољшања пословног окружења, указује се у извештају и наводи укидање више од 130 парафискалних намета који су оптерећивали пословне активности, измене Закона о порезу на додату вредност и усвајање закона којим се ограничава период за наплату потраживања.

Процес приватизације преосталих друштвених предузећа, у чему се увелико касни, покренут је у децембру 2012. а уведен је рок од 18 месеци за довршење реструктурирања.

Констатује се да је у јануару измењен Закон о трговини, чиме је олакшан улазак трговинских ланаца на српско тржиште, пише ЕурАктив.

У извештају се повољно оцењује досадашње спровођење обавеза Србије према Прелазном трговинском споразуму и констатује да је Београд спреман за разговоре и разматрање било ког отвореног питања.

Наводи се и да је Србија "у доброј вери" ангажована на прилагођавању Споразума о стабилизацији и придруживању поводом уласка Хрватске у ЕУ 1. јула 2013. године.

 

Коментари (1)

Остави коментар
сре

24.04.

2013.

Dejan R. Popovic, dipl. inz. [нерегистровани] у 09:26

Zasto postoji "samocenzura" u Srbiji?

Cini mi se da bi pojavu "samocenzure" u Srbiji trebalo da objasne njeni akteri (novinari, medijske organizacije), a ne da ostavljaju Evropskoj komisiji da samo konstatuje njeno postojanje.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси