Вести
24. 04. 2025.
Новинари непријатељи број један у Србији: Састанак о угрожавању безбедности новинара у Новом Саду
Новинарска удружења, чланови Сталне радне групе за безбедност новинара, као и представници тужилаштва, уприличили су данас састанак у просторијама Независног друштва новинара Војводине у Новом Саду где се говорило о угрожавању безбедности новинара.
Спирала напада на новинаре креће од политичара и највиших функционера власти, сели се на таблоиде, а затим на друштвене мреже и тако у круг – и то је тај свеопшти рат против новинара који се води, а у којем је тешко пронаћи механизам отпора, истакао је данас председник АНЕМ-а Веран Матић, отварајући овај састанак.
На почетку је било речи о нападима на новинаре ИН Медија из Инђије, и нападу на сниматеља Мирка Тодоровића испред просторија СНС 5. новембра у Новом Саду.
Тужитељка Татјана Карлаварис је рекла да је у том случају заказано саслушање осумњиченог за напад и да он треба да буде саслушан.
Новинари су подсетили и да је починилац у међувремену идентификован и да је требало да буде именован на функцију у градској власти, те истакли и да поред снимака где се јасно види ко је у питању, изјава оштећеног и сведока непосредно након догађаја у новембру прошле године, осумњичени није саслушан четири месеца.
Веран Матић је подсетио и да се у случају напада на новинара Вука Цвијића шест месеци чекало да полиција достави тражене податке, да би затим тужилаштво саопштило да нема елемената кривичног дела.
“Овакви радикални случајеви се завршавају без санционисања и то нас узнемирава и јако нам смета”, рекао је Матић.
Уредник Радија 021 Зоран Стрика говорио је о физичком нападу на њега приликом праћења активиста у одласку на последњи митнинг СНС у Београд, када му је отет телефон и бачен у Дунав. Тужитељка је рекла да је у овом случају наложено идентификовање две групе НН лица, те да дело још није квалификовано иако је неспорно насилничко понашање, јер лице које је нападнуто, што је Стрика снимио, не жели да учествује у поступку због чега нема оштећеног.
Како је представио Матић, у прва три месеца ове године формирано је 20 предмета у тужилаштвима за укупно 22 оштећена лица, од тога, додао је Матић, 10 предмета формирано у ВТК. Од свих ових предмета пред судом по оптужном акту тужиоца је један предмет, што је како оцењује „врста опструкције у разоткривању оних који угрожавају безбедност новинара“.
У 2024. години, од 62 формирана предмета, само у једном се догодила осуђујућа пресуда (у поређењу са 12 у 2023. години).
Новинар Данаса Угљеша Бокић указао је на парадокс који произилази из закона, а по којем уколико неко нападне новинара на улици и нанесе му лаку телесну повреду не бива гоњен по службеној дужности, док у случају када му напише претњу на друштвеним мрежана бива.
Оценио је да би изменама и допунама Кривичног законика требало квалификовати нападе на новинаре као посебно кривично дело.
Грухоњић: Ако држава крене на вас немате начин да се заштитите
Борис Мајлат из Тужилаштва за високотехнолошки криминал рекао је да је у случају Ане Хегедиш Лалић и Динка Грухоњића из НДНВ-а формирано више предмета, да се још увек чекају подаци компаније Мета, а да је у случају бекства једног од починилаца у Француску на потезу Интерпол.
Истакао је и да је у ВТК, изменама годишњег распореда, смањен број тужилаца.
– Новинари су државни непријатељи број један јер су институције заробљене и ви немате начина да се заштитите ако држава крене на вас. То је чињеница, све остало је фарса. Да сутра изађе вест да ме је неко убио, нико не би био изненађен јер је то дебело припремљено – рекао је програмски директор НДНВ Грухоњић.
Говорећи о упаду у просторије НДНВ, као и претњама које већ више од годину дана добијају председница НДНВ Ана Лалић Хегедиш и он, Грухоњић је оценио да новинари то тумаче као јасну поруку да нису сигурни нигде.
Подсетио је да су из полиције више од два месеца радили процену безбедности за њега и Лалић, а да након тога нису желели да им је доставе јер је проглашена за службену тајну.
Више вести из овог града читајте на посебном линку.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.