Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Представљени резултати истраживања БИРОДИ 'Огледало српских и албанских медија'
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

15. 05. 2025.

Извор: Бета

Представљени резултати истраживања БИРОДИ 'Огледало српских и албанских медија'

Истраживање "Огледало српских и албанских медија" које је спровео Биро за друштвена истраживања (БИРОДИ) и удружење грађана АЦДЦ је показало да су и даље емоционални односи Срба и Албанаца на југу Србије и северу Косова, и да одражавају наслеђа мржње, страха и презира.

Представљајући резултат тог истраживања извршни директор БИРОДИ-ја Зоран Гавриловић је данас у Београду рекао да су циљеви били увид у емоционални однос Срба и Албанаца и анализа медија на обе стране.

"Када питате Србе и Албанце какве емоције имају једни према другима, постоји очување наслеђа мржње страха и презира. Ти односи су и даље емоционални. Ми нисмо из фазе заједнице ушли у фазу друштва", оценио је Гавриловић.

Новинар Идро Сефери је рекао да ни српска, ни албанска страна не желе да праве уступке једна другој.

"Јасно је да Срби на северу Косова не желе да буду део Косова, а да, с друге стране, ни Косово не жели да дозволи Заједницу српских општина ако Србија не потпише нешто што ће установити постојање Републике Косово" рекао је Сефери.

Новинарка Соња Соврлић је оценила да Бриселски споразуми нису производ дијалога двеју страна, већ резултат "наметнутих решења за која су неки званичници слабо или делимично упућени, или вођени интересима својих земаља, рекли: 'То је то!' ".

Она је додала су се политичари који су преговарали у име Срба са Косова, "бавили сопственим опстанком на власти, а не бољитком живота људи".

По речима Агона Исламија из Удружења "Центар за демократију и едукацију - Долина", један од главних проблема Албанаца у Србији је проблем ратификације диплома о чему постоје четири споразума Србије и Косова, али од 2008. године у Србији није ратификована ниједна диплома "иако већина Албанаца из Србије студира на косовским универзитетима".

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси