Вести
22. 05. 2025.
Матић: Сувишне измене
Председник Управног одбора Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ) Веран Матић оценио је данас да важећи Закон о јавном информисању на адекватан начин штити претпоставку невиности, а да су додатне дораде закона усмерене против истраживачког и професионалног новинарство.
Матић сматра да не постоји ниједан разлог, нити аргумент, да буду мењани чланови 84 и 85 Закона о јавном информисању и медијима, који штите претпоставку невиности, заштићенУ Уставом Србије, Законом о кривичном поступку, али и Кодексом новинара Србије, нарочито у формату како то предложеним изменама дефинише Министарство информисања и телекомуникација.
У новој верзији члана 84 убацују се додатна "обезбеђења и гаранције" за окривљене, кроз одредницу "Мишљења и информације могу се саопштавати или објављивати само на начин који не доводи у питање претпоставку невиности…" , навео је Матић у тексту објављеном на порталу Javniservis.net.
Према његовој оцени, члан 85 у новој верзији је не само сувишан, већ и бесмислен и штетан по медије, јер уводи појачану дужност да се пази на претпоставку невиности.Ако новинари и медији могу да објављују само информације које им сервирају надлежне институције, полиција, судови, тужилаштва, и ако немају право на истраживања, која су и контролни механизми институција, који не крше претпоставку невиности, онда ће читава област "правосуђа" бити затамњена, оценио је Матић.
Он је истакао да је тај додатак написан да би се додатно отежао рад медија који се баве истраживачким новинарством.
Са једне стране засути СЛАПП тужбама, најчешће контроверзних бизнисмена блиских власти, припадника организованог криминала, представника институција који су злоупотребили свој положај или су одговорни за тешке последице по људе и имовину, истраживачки медији заробљавају се у дугим судским процесима који одвлаче време, енергију и средства, указује он.
Сада се отвара простор, указује Матић, и за ограничења у објављивању података без којих никада не бисмо сазнали важне информације и податке о политичким злоупотребама, организованом криминалу, злочинима.
Као професија, као што морамо гарантовати поштовање претпоставке невиности, морамо омогућити новинарима да професионално раде посао од јавног интереса без нових, репресивних ограничења. Морамо заштити невиност од злоупотребе власти, закључио је Веран Матић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.