Вести
23. 05. 2025.
Убијање за фотографију: Шта се крије иза јединог снимка смрти у рату у Југославији
Двојица убојица, двојица убијених, двојица фотографа - ово је прича о јединим професионалним фотографијама егзекуције из рата у бившој Југославији. Јесу ли двојица београдских младића са камерама само забележили брутално убиство заробљеника или су њихови објективи били не само сведоци већ и саучесници злочина?
Сриједа ујутро 22. септембра 1999. почела је као било који други дан у судници Међународног кривичног суда за бившу Југославију у Хаагу. Тога дана се судило Горану Јелисићу, Србину из Босне и Херцеговине.
У судницу је ушао предсједавајући судац Цлауде Јорда, један од тројице судаца који су водили случај – уз Фоуада Риада и Алмира Симоеса Родригуеса. Јорда је тада био у раним педесетим годинама, опуштен Француз лаког осмијеха на врло озбиљном задатку првог међународног суда за ратне злочине након судова у Нüрнбергу и Токију. Водио је рачуна о колегама, посебно о преводитељима, знајући колико су важни за процес који се водио на више језика. Понекад би питао обрану или тужитеље јесу ли добро спавали. Када се једном шалио, а обрани то није баш сјело, рекао је у своју обрану: „Покушавам досегнути ниво легендарног британског хумора, али нисам сигуран да сам то у стању.“
Тога се дана није покушавао шалити. Знао је да ће ускоро у судници бити приказане фотографије на којима се пластично види како Јелисић убија човјека.
Цео текст прочитајте на сајту БИРН-а.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.